Oruç tutmak için sahura kalkmak şartmıdır?

Ramazanda oruç tutarken sahur vakti kalkıp yemek yemek şartmıdır? Sahura kalkmamanın sakıncası varmıdır? Sahura kalkmanın hükmü nedir? Sahura kalkmak farz mıdır?

Ramazanı şerif'te rahat oruç tutabilmek için vücuda kuvvet kazandırmak maksadı ile gecenin son vaktinde yemek için kalkılır ki,bu yemeğe sahur yemeği veya atalarımızın dediği gibi temcid denir.Bu sahur yemeğini yemek için kalkmak farz değildir, sünnettir.Zira Peygamber Efendimiz:

"tesahharu fe inne fissahuri bereketen"(Siz sahur yapın. Zira sahurda bereket vardır".buyurmuşlardır.Buradaki bereketten murat:

Sahur yemeği yemekle orucu rahatça tutmak,yahut o rahmetin indiği vakit uyanık olmak suretiyle dua ve zikir de bulunmaktır.Ayrıca Rasülüllah Efendimiz;"Bizim orucumuz ile ehli kitabın orucu arasındaki fark,sahur yemeğidir."buyurmuşlardır.

Sahura kalkmak için veya kalkıp yemek yemek için bir zorunluluk yoktur,ancak Peygamber efendimiz sahur vaktinin bereketinden mahrum kalmamamız için bizlere tavsiye etmşlerdir.Kalkılmadığı durumda bir şey icap etmez.Ayrıca sahur orucunda sünnetidir,bir parçasıdır,yemek yenilmese bile kalkıp bir bardak su içmeklede sahur sevabı elde edilir.

Sahuru son vakte bırakmak daha faziletlidir.hem gecenin son vakti daha kıymetli olduğu için,hemde ertesi günün orucunu daha rahat tutabilmek için kuvvet kazandırdığından son vakite tehir etmek daha güzeldir.Zira Peygamber Efendimiz:

"üç şey peygamberlerin sünnetidir:İftarda acele etmek,sahuru geciktirmek(son vakte bırakmak),misvak kullanmaktır."buyurmuştur.

Sahura kalkmak şartmı, sahur yapmak farzmıdır, sahura kalkmak zorundamıyız, sahura kalkmadan oruç tutulurmu,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Üye girişi


Fetvalar.COM

Guncel

Günün Sözü

"Günün Sözü."

- fetvalar.com

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..