Kurbanı kör bıçakla kesmek...ve bıçak bilemek..

Kurbanı kör bıçakla kesmek caiz mi?Kurbanı keserken bıçak bilemenin sakıncası var mı?Körelmiş bıçakla kurban kesilir mi?

Kurbanı kör bıçakla kesmemek lâzımdır. Hayvanı yere yatırmadan evvel bıçağı bilemelidir.Yatırdıktan sonra bilemek mekruhtur.
Rasülüllah S.A.V. bir defasında ayağıyla koyuna basıp bıçağını bileyen birisini görmüştü. Koyun da gözleri açık, bu durumu seyrediyordu. Efendimiz adama şöyle çıkıştılar:

-“Onu birkaç defa öldürmek mi istiyorsun? Hayvanı yatırmadan bıçağını bileseydin ya!”

Yine, kurbanı kesileceği yere ayağından tutup çekmek, sürüklemek mekruhtur. Çünkü o, kendisi hakkında düşünüleni anlar.

Hayvanı diri iken, damarları kesilinceye kadar ensesinden kesmek mekruhtur. Değilse boğazlanmadan ölmüş olacağı için eti helâl olmaz.

Netice olarak, kesilecek hayvana güzel muamele etmemek büyük günahlardandır. Mesela, ifrat edip can damarına kadar kesmek, kesilecek yer ortaya çıksın diye başını çekmek, hareketi kesilmeden boynunu kırmak, soğumadan evvel başını kesmek ve yüzmek gibi.


Hadisi Şerif: Şüphesiz Allah ihsanını her şey üzerine yazdı. Bir şeyi öldüreceğiniz zaman güzelce öldürün. Kurban keserken kesimi güzel yapın. Sizden (kurban kesecek) biriniz bıçağını keskin yapsın ki hayvan rahat etsin. (Müslim)

Yine, yüzünü kıbleye döndürmeyi terk etmek sünnete aykırı bir hareket olduğu için mekruhtur.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..