Yemin Keffareti nasıl ödenir?

kızım ve eşim beni çok sinirlendirdi bende ikisini de sevmediğime dair vallahi billahi tallahi dedim o anda pişman oldum ama içimden tevbe ettim.hemen akabinde de eşime de seninle konuşmayacağım diye yemin ettim.kızımı emziriyorum oruç da tutamam eşimden para da isteyemem nasıl kefaret gerekir?

Yemin keffareti Kur'an-ı Kerimde zikredildiği üzere ancak üç şekilde yapılır.Yemin keffreti yemini bozmadan önce yapılmaz.Çünkü keffaret, yemin bozulduğu taktirde vacip olur.Önce keffaret ödenip sonra yemin bozulsa,keffatet geçerli olmaz.Tekrar keffaret ödenmesi gerekir.O zaman sizin şu durumunuzda önce eşinizle konuşup yemin bozulur.daha sonra durm izah ederek keffaret bedeli ödenir.

Cenab'ı Hak Maide süresi'nde''Yemin'in keffareti,Çoluk çocuğunuza yedirdiğinizin ortalamasından on yoksulu yedirmek,yahut giydirmek,ya da bir köle azat etmektir.Bu üç'ünü yapamayan kimse,üç gün oruç tutar,işte yemin ettiğiniz zaman yeminlerinizin keffareti budur ''buyurmuştur.Kişi bu üç şeyden birini yapmakta muhayyer dir.Ancak oruç tutacağı vakit bu oruçları peşpeşe ara verilmeden tutulur.

On yoksulu yedirmenin ölçüsü, kişi başı Ramazan da verilen sadaka'i fitre kadar olmalıdır.Ör.sadaka'i fitre 10 tl ise on kişiye 100 tl yapar.Bu mikdar yemek olarak verilebileceği gibi,fakire para olarak ta verilebilir.

Temin .

Giydirmekte ki ölçü ise; alınan kıyafetle namaz kılabilecek şekilde vücudunu sarması gerekir.Zira iç çamaşırıda kıyafettir,ancak onun ile namaz tesettürü olmaz

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..