Salevat okumanın faziletlerinden..

Peygamber Efendimize salevatı şerife okumanın faziletleri nelerdir?Salevatın mükafatı..Salevat hakkında....

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

• “Sizden biriniz abdestini alıp bitirdikten sonra ‘Eşhedü enlâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlühû’ desin, sonra da bana salevât okusun. Böyle dediği zaman ona rahmet kapıları açılır.”
• “Cuma günü bana salevât okuyana kıyâmet günü şefaatçi olurum.” “Cuma günü bana çok salevât okuyun. Zira Cebrâil (a.s.) az önce Allâhü Teâlâ’dan bana şunu getirdi: ‘Yeryüzünde sana bir defa salevât okuyan bir müslümana muhakkak ben ve meleklerim on defa salevat okuruz.”

İmam-ı Şâfiî (r.a.) “Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) çokca salevât okumayı her vakitte severim. Ancak Cuma günü ve gecesi okumayı daha fazla severim.” buyurmuştur.

• “Bir sıkıntısı olan kimse bana çokca salevât okusun. Çünkü salevât düğümü çözer ve sıkıntıyı giderir.”
• “Sizden birinizin kulağı çınladığı zaman, beni zikretsin, bana salevât okusun ve ‘Beni ananı Allah da hayırla ansın,’ desin.”
• “Bir şeyi unuttuğunuz zaman bana salevât okuyun. İnşâallâh onu hatırlarsınız.”
• “Bana salevât okuyunuz. Zira salevât sizin (günahlarınız) için keffârettir.”
• “İki Müslüman karşılaşıp kucaklaşsalar, musafaha etseler ve peygamber üzerine de salevât okusalar geçmiş ve gelecek günahları bağışlanmadan birbirlerinden ayrılmazlar.”

Duânın evvelinde, ortasında ve sonunda salevât okunur. Zira alimler duâya Allâhü Teâlâ’ya hamdü sena ve Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) salevât okuyarak başlamayı ve bu şekilde bitirmeyi müstehap görmüşlerdir.

Her zaman ve her yerde salevât okunur. Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.):

“Sana nasıl salevât okuyalım” dediler.

“Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, deyiniz.” buyurdular.

Salevâtın en kısası budur. Birçok salevât ve her birinin ayrı bir fazileti vardır. En meşhuru salât-ı münciyedir.SALEVAT, NEREDE OKUNUR

Fakirlik, ihtiyaç veya korku anında, yapmadığı bir işten dolayı itham edildiği zaman, Kur'ân-ı Kerîm hatmi yapıldığı zaman, Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) ism-i şerîfi zikredildiği zaman veya ism-i şerîfini yazdıktan sonra, ilim öğretirken, vaaz ve nasihatte bulunurken ve hadîs-i şerîf okur, başlarken ve bitirirken, hâsılı her zaman, salevat okunur.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..