2019 Aşure ayı ve Aşure günü ne zaman başlıyor?

2019 Aşure ayı ne zaman giriyor?Aşure ayı ne zaman başlıyor?2019 Aşure ayı hangi gün başlıyor?2019 Aşure ayının ilk günü...2019 AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?2019 AŞURE günü neler yapılır?2019 AŞURE ORUCU HANGİ GÜN TUTULACAK?2019 AŞURE ORUCU İÇİN SAHURA NE ZAMAN KALKILACAK?

2019 YILI Aşure ayı olan muharrem ayı 31 Ağustos cumartesi günü giriyor.. .Yeni yıla oruçlu olarak başlamak isteyenler 30 Ağustos gecesi sahura kalkarak oruca niyet edebilirler.Bu ayın ilk on günü oruç tutan kimsenin Cenabı Hak o sene ömrünü bereketlendirir,uzatır."


2019 yılı aşure günü muharrem ayının 10. günü yani 9 Eylül pazartesi günü oluyor..10. gün yani aşure günü oruç tutmak için 8 Eylül 2019 pazar gecesi sahura kalkılması gerekiyor

"Bu ay içerisinde;Perşembe,Cuma,Cumartesi günleri peşpeşe ouç tutulursa 900 senelik nafile sevabı veriliMuharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak ve 10.gün oruç tutmak ve 10.gün aşure pişirmek faziletli ibadetlerdendir.Bunu yerine getirenlerin Hz. hasan ve Hüseyin Efendilerimizle cennete girecekleri ümid edilir.
Bu 10 günlük orucu tutamayanlar,mümkünse 8,9 ve 10 günleri oruç tutmalıdır.Rasülüllah Efendimiz S.a.v. 9.cu günü seferde bulunuyorlardı.o bakımdan yalnız 10. gün oruç tutmuşlar ve "sağ olursak seneye 9.günü de tutarız" buyurmuşlardır.

.

Aşure günü oruç tutmak çok faziletlidir.Bu oruç hakkında Peygamber (s.a.v.)efendimiz şöyle buyurmuşlardır.

"Aşurenin faziletine kavuşmaya çalışınız,çünkü o, Allahü Tealanın günler arasında Aşure mübarek bir gündür.O günde oruç tutana Allah nezdinde bulunan Meleklerin,Şehitlerin ve salihlerin ibadetleri kadar sevap verilir."(şiratül-islam şerhi)

Ensar'dan Muavviz kızı Rubeyyi rivayet etmiştir:

"Aşure gününün kuşluk vaktinde ensar köylerine şöyle haber göndermiştir: "Kim oruçlu olarak sabahladıysa orucunu tamamlasın.Kim de oruç tutmadıysa günün geri kalan kısmında hürmeten oruçlu gibi tamamlasın." Biz oruç tutar,çocuklarımıza da tuttururduk.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)Aşure günü orucunu tavsiye buyurmuş,ancak bu günde Yahudilerin orucu olduğundan onlardan ayrılmak,benzememek için 9.'uncu veya 11.'ci günleriyle birlikte tutulmasını tavsiye buyurmuştur.(imamı gazali mukaşefetül-kulup tercümesi sh.699)

"Aşure günü vahşi hayvanlar bile yemez " demişlerdir.

Bazı rivayetlerde bildirildiğine göre;avcı eline bir geyik,Rasülüllah (s.a.v.)'den yavrularını emzirip gelmek için şefaat istedi.Efendimiz(s.a.v.)avcıya bu hususu teklif edince,avcı geyiğin akşamdan evvel gelmesini istedi.Geyik: "Bugün aşure, biz bugüne hürmeten gündüz yavrularımızı emzirmeyiz." dedi.Bunun üzerine avcı bu geyiği atı şerifinize hediye ettim.Dilediğinizi yapın dedi Efendimizde geyiği salıverdi.

Peygamber Efendimiz aşure günü orucuna dair:
"Arefe günü oruç tutanın gelecek sene ile geçmiş senenin günahları bağışlanır.Aşure günü oruç tutanın ise,bir senelik günahı bağışlanır."(tergıp c.2 sh 466)

İbni Abbas'ın rivayet ettiği bir hadisi şerif'de "Muharrem ayının 10.günü oruç tutana 10 melek,10 bin şehid,10 bin hac ve ömre sevabı verilir."

"Aşure günü bir yetimin başını okşayana,yetimin başındaki kıllar sayısınca sevap verilir."

"Kim akrabaları ile ilişkisini kesmiş iken Aşure günü onları ziyaret ederse Allah'ü Teala ona Zekeriyye (A.S.) ve İsa (A.S)'ın nasibini verir.Ve orta parmakla şehadet parmağının yakınlığı gibi cennette o iki Peygambere Aleyhimüsselam komşu eder."(şir'atül-islam şerhi)

Aşure günü ilim meclislerine gitmek hakkında da Peygamber Efendimiz:
"Kimki Aşure günü Allah'ı zikreden bir topluluğa gider,onlarla beraber bir saat bulunursa,Onu cennete koymak Allah üzerine vacip olur." buyurmuştur.

"Kim aşure günü bir yetimin başını meshederse (okşarsa)Cenabı Hak o yetimin başındaki saçının her teli için cennette yüksek dereceler verirMuharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak ve 10.gün oruç tutmak ve 10.gün aşure pişirmek faziletli ibadetlerdendir.Bunu yerine getirenlerin Hz. hasan ve Hüseyin Efendilerimizle cennete girecekleri ümid edilir.
Bu 10 günlük orucu tutamayanlar,mümkünse 8,9 ve 10 günleri oruç tutmalıdır.Rasülüllah Efendimiz S.a.v. 9.cu günü seferde bulunuyorlardı.o bakımdan yalnız 10. gün oruç tutmuşlar ve "sağ olursak seneye 9.günü de tutarız" buyurmuşlardır


AŞURE GÜNÜ YAPILACAKLAR
a - O gün, eve ufak-tefek erzak alınırsa, bir sene boyunca evde bereket olur.
b - En az 10 müslümana birer selâm veya bir müslümana 10 selâm verilir. Fakir-fukarâ sevindirilir.
c - O gün gusledenler, bir sene ufak-tefek hastalık görmezler.
d - 10 defa şu duâ okunur:

سُبْحَانَ اللهِ مِلاْءَ الْمِيزَانِ وَمُنْتَهَى الْعِلْمِ وَمَبْلَغَ الرِّضَى وَزِنَةَ الْعَرْشِ

"Sübhânallâhi mil'el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş"
e - Yine Aşûre gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rek'at namaz kılınır. Her rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.
Namazdan sonra 100 defa:

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَآدَمَ وَنُوحٍ وَاِبْرَاهِيمَ وَمُوسَى وَعِيسَى وَمَا بَيْنَهُمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَالْمُرْسَلِينَ صَلَوَاتُ اللهِ وَسَلاَمُهُ عَلَيْهِمْ اَجْمَعِينَ

"Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ ve mâ beynehüm minen-nebiyyîne vel-mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn" A
f - Öğle ile ikindi arasında 4 rek'at namaz kılınır. Beher rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.
Namazdan sonra:
70 İstiğfâr-ı şerîf,
70 Salevât-ı şerîfe,
70 defa:

لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

"Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" okunur.
Ümmet-i Muhammed (s.a.v.)'in hidâyeti ve halâsı için duâ edilir.
Muharremin9. ve 10. günleri birer teşbih namazı kılınmalıdır.Yine 9. ve 10. geceleri teheccüd vaktinde rıza-i ilahi için 4 rekat namaz kılınır.Her rekatte 50 ihlası şerif okunur

--
Bir çok olay aşure günü yani muharrem ayının 10. gününe denk gelmektedir.


Nuh (A.s.) yeryüzüne aşure günü indi. Gemisinde kalan bütün kalan yiyecekleri bir araya getirip yemek pişirdi. Bugün kü aşure günü pişirilen aşure geleneği hz. nuh a.s. ma dayanmaktadır. Ne hz. muaviye ne de yezid ile alakası vardır.

Yorumlar (7)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

 •  - Cvp: 2013 Aşure ayı ve Aşure günü ne zaman başlıyor?
  Muaviye'ye Hz. ünvanını yanlışlıkla taktınız sanırım!!! --- CEVAP: Hz. Muaviye ashabın en önemli isimlerinden birisidir. Peygamber efendimizin katiplerindendir. Oğlu yezid'ten dolayı yok yerine koyamayız. Hz. Ali ile olan siyasi sorunlarda hz. aişe validemizin de yer aldığını unutmamak lazım.
 • Vildan  - Cvp: 2013 Aşure ayı ve Aşure günü ne zaman başlıyor?
  Kerbela peygamberimizin vefatından kaç sene sonra oldu. Peygamberimiz kerbela günü için ağladı diyen Şii bozması vatandaş. Burdan sana sesleniyorum. Yanındamıydın Efendimizin. Allah sizin gibilere fırsat vermesin.
 • GÜLCEL KIRMAN  - ORUCA NASIL NİYET
  BUGÜNLERDE TUTULAN ORUCA NASIL NİYET EDİLİR BEN MESELA BUGÜN ORUÇLUYUM AMA GEÇMİŞTE TUTAMADIĞIM ORUCUMU TUTMAYA DİYE NİYET ETTİM YANLIŞ YAPTIM GALİBA
 •  - Cvp: 2013 Aşure ayı ne zaman başlıyor?
  Allah razi olsun bilgilendik ibadetleri yapmaya calisacagiz insaallah
 • kutman  - Cvp: 2013 Aşure ayı ne zaman başlıyor?
  Niye aşure diye isim verilmiş
 •  - Cvp: 2013 Aşure ayı ne zaman başlıyor?
  Peygamber (sas)in yaptığını yapmayan aşağılık gurubuna girer. Peygamber torunöldürenlermi doğru söylüyor hayır Allah(ac)a sığınırım. -- CEVAP: Neye inandığınız, neyi savunduğunuzu bile bile bilmeden körü körüne asırlardır aynı nakaratları sayarak islam dünyasına zehir akıtmaktasınız. Enbaşta iran ve onların destekleri zihniyet hep islam dünyasını zehirlemeye devam etti. Siz peygamberin sünnetini islamı katlettiniz .. kalkmış bir de torun hesabı yapıyorsunuz. Siz hristiyanların hz. isa'yı sahiplenmesi gibi peygamber efendimizi sahiplenmeye çalışıyorsunuz. Onlar gibi batıl yoldasınız.. tanrılaştırmıyoruz diye bizi kızıyorsunuz. çok yazık
 • Kumeyl  - Cvp: 2013 Aşure ayı ne zaman başlıyor?
  İnsanları aşure yaparsınız Cennet'e gidersiniz diyerek kandırmayın! Bu olayın aslı astarı yok. Hz.Hüseyin a.s. Kerbela da o gün şehit oldu, sizler ise aşure yemeği yaparak cennete mi gireceğinizi düşünüyorsunuz? Peygamberimiz Kerbela günü için defalarca ağladı. o halde sizde peygamberiniz gibi yapın. Peygamberiniz size ne verirse onu alın, neden teberri ederse onu almayın. Unutmayın; Resulullah ve sahabeler hiçbir zaman ama HİÇBİR ZAMAN aşure yemeği pişirmediler. Aşureyi muaviye, yezid soyları Hz.Hüseyin şehit olduğunda kutlamak için pişirdiler. --- Cevap: Tamamen ideolojik olarak ve şii kafası ile yorum yapmışsınız. Aşure hz. nuh a.s. dan günümüze pişirilen bir yemektir. Hz. Hüseynin şehadetini ancak onu tanrılaştıranlar kutlayabilir.. Peygambere inanmış biz müslümanlar torunun şehadetini siyasete alet edecek kadar alçak değiliz..


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..