Aşure (Muharrem) ayı kaç gün sürüyor?

Aşure ayı kaç gün sürüyor?Aşure ayı kaç gün?Aşure ayı kaç gün devam edecek?Aşure ayı ne zaman çıkıyor?

Aşure ayı diye bildiğimiz ay eşhuru-Hurum (hürmetli aylar)olan Muharrem ayıdır.Muharrem ayı bu sene(2013) 4 KASIM PAZARTESİ günü başlıyor,3-ARALIK SALI günü sona eriyor.30 gün sürecek olan bu mübarek ay senenin ilk ayı olup,müslümanlar için amel defterine yeni bir başlangıç yapmak için kaçırılmayacak bir fırsattır.
Tevbe Sûresi’nin, 36. âyet-i kerîmesinde; (meâlen)

“Muhakkak ki; Allâhü Teâlâ katında ayların sayısı, Cenâb-ı Hakk'ın kitabında gökleri ve yeri yarattığı günden beri on ikidir. Bunlardan dördü haram olanlardır...” buyrulmuştur. Bu aylar Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb aylarıdır. Bunlara eşhuru hurum; (haram aylar) denilir.

Bu aylarda yapılan isyanın günahı diğerlerinden daha şiddetli, ibadetin sevabı diğerlerinden daha kıymetli olduğundan öbür aylardan daha fazla hürmet edilmesi lâzım gelir. (Elmalılı tefsirinden)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Muharrem ayından bir gün oruç tutan kimseye, bir gününe karşılık otuz günlük sevab vardır.” buyurmuştur.

Bir başka hadîs-i şerîfte; “…Ramazan orucundan sonra oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçtur.” buyrulmuştur.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..