Aşure ayının orucu kaç gündür?Nasıl tutulur?

Muharrem ayı orucu kaç gündür?Muharrem orucu nasıl tutulur?Aşure ayı orucu nasıl tutulur?

Muharrem (Aşure) ayı orucu,Peygamberimiz (s.a.v.)tarafından Ramazan ayından sonra kendisinde oruç tutmanın en faziletli olduğu buyrulan bir aydır.Bu ayda özellikle ilk 10 gününde oruç tutmayı bizzat tavsiye buyurmuşlardır.Bu oruçta aynı Ramazanı şerif orucu gibi imsaktan iftar vaktine kadar tutulur.Ramazan orucunu bozan ve sakıncalı olduğu için yasak olan her durum bu oruç içinde geçerlidir.

Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak fazîletli ibâdetlerdendir. Bu on günlük orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10. günlerde oruç tutmalıdırlar. Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) 9. günü seferde bulunduğundan yalnız 10. günü oruç tutmuşlar ve “Sağ olursak gelecek sene 9. günü de tutarız.” buyurmuşlardır.

Bu ayın perşembe, cuma, cumartesi günlerinde peş peşe oruç tutulursa 900 senelik nâfile oruç sevâbı verilir"Aşurenin faziletine kavuşmaya çalışınız,çünkü o, Allahü Tealanın günler arasında Aşure mübarek bir gündür.O günde oruç tutana Allah nezdinde bulunan Meleklerin,Şehitlerin ve salihlerin ibadetleri kadar sevap verilir."(şiratül-islam şerhi)


Peygamber Efendimiz aşure günü orucuna dair:
"Arefe günü oruç tutanın gelecek sene ile geçmiş senenin günahları bağışlanır.Aşure günü oruç tutanın ise,bir senelik günahı bağışlanır."(tergıp c.2 sh 466)

İbni Abbas'ın rivayet ettiği bir hadisi şerif'de "Muharrem ayının 10.günü oruç tutana 10 melek,10 bin şehid,10 bin hac ve ömre sevabı verilir

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..