Bu akşam (Mevlid kandili için ) sahura kaçta kalkılacak?

Mevlid kandili orucu için bu gece sahur kaçta*sahura kaçta kalkılacak?Bu gece imsak vakti kaçta bitiyor?11 ocak-12 ocak imsak kaçta kesiliyor?

Yarın (pazar gecesi) idrak edeceğimiz mübarek mevlid kandili gecesini oruçla karşılamayı arzu edenlerin Bu gece(11 ocak) sahura kalkmaları icap eder.Bu orucu tutmak için sahura kalkmak şart değildir.Ancak sahura kalmak hem sünnet ve hemde bereketi ilahi olduğundan sahura kalkmak isteyenlerin temkin vakti içeren imsak vakitlerini aşağıdaki adresimizden takip etmelerinin tavsiye ederiz.Zira her ilin imsak vakitleri farklılık gösterir.Bu adresimizde her şehrin ezqn,imsak ve iftar saatleri temkin vaktine uygun olarak özenle hazırlanmıştır.şimdiden Allah Kabul etsin..

http://imsak.ezan.net adresine ziyaret edip vakitleri öğrebnebilirsiniz.

http://imsak.ezan.net/istanbul-imsak-saati.htmlKandil gecesini oruçla karşılamak için pazar günü tutulacak oruca Peygamberimizin doğduğu gün olan pazartesiyi de eklemek bugün için yapılabilecek en faziletli ibadetlerdendir.pazartesi günü Rebiü-l evvel ayını 12.günüdür.peygamber Efendimiz bu gün sabaha karşı mekkede dünyaya gelmiştir.Peygamber (s.a.v.)Efendimizin özellikle bu günü oruçla geçirdiği Hadisi şrifle menkuldür .Pazartesi günü oruç tutmanın birçok fazileti vardır:


Hazret-i Ömer ve İbni Abbas hazretleri, Resulullah’ın pazartesi günü doğduğunu, ilk vahyin pazartesi günü geldiğini, Mekke'den pazartesi günü hicret ettiğini, Medine'ye pazartesi günü girdiğini, vefatına işaret sayılan âyetin pazartesi günü indiğini ve pazartesi günü vefat edeceğini, kendisinden duyduklarını bildirmişlerdir. (Müslim, İ. Ahmed, Beyhekî)

Ebu Katâde “radıyallahü anh” anlatır: Resulullah'a “sallallahü aleyhi ve sellem” pazartesi günü oruç tutmanın fazileti sorulunca buyurdu ki:
(Ben o gün doğdum, o gün ilahî vahye mazhar oldum.) [Müslim]

Peygamber efendimiz, pazartesi günü oruç tutmasının sebebi sorulunca, (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum) buyurdu. (Müslim, Ebu Davud, İ. Ahmed, H. S. Vesikaları)

Pazartesi günü oruç tutmanın başka faziletleri de vardır. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ya Bilâl, pazartesi günü oruç tutmayı ihmal etme! Ben o gün doğdum, o gün ilâhi vahye mazhar oldum, o gün hicret ettim, aynı gün de vefat ederim!) [İbni Asakir]

(Ameller, pazartesi ve perşembe günleri arz olunur. Ben de amelimin oruçluyken arz olunmasını isterim.) [Tirmizî]

(Pazartesi ve perşembe, günahlar affedildiği için oruç tutuyorum.) [Müslim]

(Cennetin kapıları pazartesi ve perşembe günleri açılır.) [Müslim]

(Her ayın perşembe ve pazartesi günleri oruç tutana Hak teâlâ, 700 yıl oruç tutmuş gibi sevab verir.) [İslam Ahlakı]

(Pazartesi ve perşembe günleri bütün Müslümanların affedildiği günlerdir. Yalnız Hak teâlâ, birbirine kırgın ve dargın olanları bağışlamaz, barışıncaya kadar onların kendi kendilerine bırakılmasını emreder.) [Ebu Davud, Nesaî, Tirmizî İ. Mâlik]

(Ameller pazartesi ve perşembe günleri Hak teâlâya arz edilir. Bu iki günde tevbe eden, af dileyen affedilir, yalnız kalblerinde kin ve düşmanlık besleyen kimseler, birbirleriyle barışıncaya kadar affa uğramaz.) [Taberanî]

Hazret-i Âişe validemiz, (Resulullah “sallallahü aleyhi ve sellem” oruç tutmak için pazartesi ve perşembe günlerini sabırsızlıkla beklerdi) buyurmuştur. (İbni Mace, Nesaî, Tirmizî – Uhud-ül-kübra)

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..