Doğumdan Sonra İlişkiye Girmek Günah mı?

Doğumdan Sonra İlişkiye Girmek Günah mı?doğum yapan kadınla cinsi münasebet caiz mi?

Doğum yapmış kadına lohusa denir ki,Kadının bu durumda kanaması olma haline de nifas denir.Bu nifas döneminde adetli olan hanıma haram ve yasak olan herşey onun için de geçerlidir.Kanaması (nifas hali)devam eden kadınla cinsi ilişki haramdır.Erkek kadının dizi ile göbeği arasından faydalanamaz.Ancak kadının doğumdan sonra hiç kanaması olmazsa o zaman caiz olur.Adetli ve Doğum yapan kadına yasak olan şeyler şunlardır:

1- NAMAZ KILMAK, TİLAVET VE ŞÜKÜR SECDESİ YAPMAK

2- ORUÇ TUTMAK
3- KUR’AN-I KERİM OKUMAK
4- KUR’AN-I KERİM VE AYETLERE DOKUNMAK
5- MESCİDE GİRMEK
6- TAVAF YAPMAK
7- CİMA YAPMAK (cinsel ilişki)
8- GÖBEK VE DİZ KAPAĞI ARASINDAKİ BÖLGEDEN ÖRTÜSÜZ FAYDALANDIRMAK


Hayız ve nifas halindeki kadına ister farz, vacip, sünnet, nafile olsun namaz kılmak haramdır. Kılmadıkları namazları da sonradan kaza etmeleri gerekmez. Fakat ibadet alışkanlığı bozulmaması için her namaz vakti girdiğinde abdest alıp, kıbleye karşı oturup, tesbih ve tahmid ile meşgul olması müstehaptıÇocuk doğuran kadına Lohusa denir. Bunun dinde ismi "Nifas" dır. Lohusadan 40 güne kadar kan gelir. Hiç kan gelme­yen kadın olduğu gibi 40 günden önce kendisinden kan kesilen kadınlar da vardır Kan kesilmediği müddetçe 40 güne kadar onunla cinsı münasebet haramdır.


Hasan-ı Basri'den: Osman bin Ebi’l-As'ın karısı çocuk doğurmuştu. Aradan birkaç gün geçtikten sonra süslendi. Kocası ona: "Size dememiş miydim, Resulüllah (s.a.v.) bize lo­husa kadınlarımızdan 40 gün uzak kalmamızı emretmişti!" dedi.


Kanama 40 gün devam ederse, hayızlı kadına haram olan şeyler lohusa kadına da haram olur.


Kanama daha kısa sürede kesilirse kadın yıkanır ve eşine karşı sorum­luluklarını yerine getirir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..