12 'den Sonra Yatsı Namazı kılınır mı?

Gece 12 den sonra yatsı namaz kılınır mı?Yatsı namazı 12 den sonra kılınırsa geçerli olurmu?Yatsı namazını 12 den sonraya bırakmak

Gece 12 'den sonra da yatsı namazı kılınabilir.Zira yatsı namazının vakti imsak kesilinceye kadar devam eder.12 2den sonra kılınan yatsı namazı geçerli olur,Ancak Yatsı namazını 12 'den sonraya bırakmak mekruhtur.Yalnız geceleyin kalkabileceğine emin olan kimse için Vitir vacip namazını geceye bırakmak müstehaptır.

Yatsı namazının vakti;Aydınlığın batmasından başlayarak tan yeri ağarmasına kadar devam eder.Zira Peygamber Efendimiz(s.a.v.)"Yatsı namazının vakti tan yerinin ağarması(imsak kesilmesi) ile sona erer"buyurmuştur.

Yatsı namazını geceden üçtebir geçinceye dek kılmak müstehaptır.Çünkü hem Peygamber (s.a.v.)Efendimiz;"Eğer ümmetime zor geleceğinden korkmasaydım, yatsı namazını geceden üçtebir geçinceye kadar geciktirecektim."buyurmuş ve hemde yatsı namazının geç kılınması halinde,namazdan sonra oturup konuşmak önlenmiş olur.bu da iyi bir şeydir.Zira yatsı namazından sonra oturup konuşmaktan nehyedilmiştir.

Kimisi:"Yazın cemaatin azalmaması için erken kılınmalıdır"demiştir.Yatsı namazını gecenin yarısına kadar geiktirmek mübahtır.

Çünkü geciktirmenin her ne kadar cemaatı azaltmak gibi bir zararı varsa da, namazdan sonra oturup konuşmayı büsbütün önlediği için kar ile zararı birbirini karşılar.Bunun için mübah olmuştur.

Fakat gecenin yarısından sonraya bırakmak mekruhtur.Çünkü bunda kar yoktur.Sadece zarar vardır.Zira vakit çok ilerlediği için kimsenin namazdan sonra oturup konuşması söz konusu değildir.Üstelik cemaatin azalmasına da yüzdeyüz sebeb olur

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..