Dinimizde Saç Boyamanın Hükmü Nedir?

saçı boyamak veya boyatmak caizmidir?Dinimize göre saç boyamanın hükmü.Saç hangi renge boyanabilir?Saç boyama hususunda Peygamberimiz (s.a.v.)'in ashabına bir tavsiyesi var mıdır?

Dinimizde saç boyamanın veya kına yakmak suretiyle saç rengini değiştirmenin sakıncası yoktur.Ancak saçı siyaha boyamak aldatmaca olduğu için mekruh görülmüştür.Ayrıca kullanılan boya malzemelerinin deride tabaka oluşturup gusle mani olacak kimyasal içermediğinden emin olmak lazımdır.saç rengini değiştirmek için doğal olan kına ve Keten tohumu tavsiye edilmiştir. .
Yahudi ve Hristiyan adetlerine muhalifliği emreden Peygamberimiz (s.a.v.), onların kulluğa aykırı olarak nitelendirdikleri saçları boyamaya teşvik etmiştir. Zira,Buhari Müslim gibi bir çok Hadis kitabında Ebu Hureyre r.a.'dan rivayet edilen Hadis-i şerifte : "Yahudi ve Hıristiyanlar (saçlarını) boyamaz. Siz onların aksini yapınız: yani saçlarınızı boyayınız." buyurarak bunu ifade etmiştir.

Ancak sayın siyaha boyanmasında durum farklıdır. Zira bu bir aldatmaca olup, yaşlı bir insanı daha genç gösterebilmektedir. Bu yüzden ekseri rivayetlerde siyah mekruh görülmüştür. Nitekim Mekke'nin fethi günü Hz. Ebû Bekr'in (r.a.) yaşlı babası Ebû Kuhâfe'nin saçlarının ağaç çiçekleri gibi beyazlaştığını gören Rasûlüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Bu beyaz saçı değiştiriniz ve siyahtan sakınınız." (bk. Ebû Dâvud, Tereccül, 18;)

İstisna olarak erkeğin harpte heybetli görünmek için saçını ve sakalını siyaha boyamasını mendup olarak,ve Hanımı boyamasını istediğinden onu memnun etmek için olursa mubahtır diye Hediyetülalâiye'de geçmektedir. Ebu Yusuf (r.h.) ın “Ben hanımın benim için süslenmesini nasıl arzu ediyorsam o da benim kendisi için süslenmemi arzu eder.” sözü de burada zikredilebilir.


Peygamberimizin (s.a.v.) tavsiye ettiği renk ise kırmızımtrak renk olan kına rengidir. Nitekim bir gün karşılaştığı ensar topluluğuna, "Ey Ensar topluluğu (saçlarınızı) kızıla boyayın, sarıya boyayın." (Ahmed ibni hanbel) tavsiyesinde bulunmuştur.

Yine Peygamber efendimiz (s.a.v ) boya cinsi olarak; "Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi kına ve keten bitkisidir."(Ebu Davud) buyurmuştur.

Netice olarak; ağaran saçın durumu önemlidir. Şöyle ki; bir kimsenin ağaran saçı güzel bir hal arzediyor, boyanma halinden daha nazif ve nezih görünüyorsa, boyamamak evladır, aksine akları çirkin bir manzara arzediyorsa boyanması evlâdır.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..