Guslün Sünnetleri

Gusül abdestinin sünnetleri nelerdir?Gusülde sünnet olan yıkama Gusül abdestinin sünnet olarak alınması

Guslün sünneti: Evvela gusül almaya niyet, Besmele ve iki eli yıkamakla başlamaktır.

Yine guslün sünneti, ferci (avret yerlerinde) ve eğer bedende görünen bir pislik varsa onu yı­kamak

- Suyu abdest uzuvlarının hepsine kullanmaktır. Anc ayakları kullanılmış su toplanan yerde ise, iki ayaklan müstesnadır. Onları en son yıkayabilir.
Eğer gusleden kimsenin ayaklan kullanılmış su toplanan yerde ise yıkamaz. Eğer satıh üzerinde yâni yüksekçe bir yerde ise ayaklarını da yıkar.

-Ondan sonra suyu dökmeyi üçerlemektir. Yâni her ne kadar pislik, giderilse de, döktüğü su bütün bedenini kaplayacak şekilde üçer kere dökmezse, gusl, mesnûn (yâni sünnet üzere) olmaz.

-kabul edilen görüş sağ omuzundan başlayarak, ondan sonra sol omuzu-na, ondan sonra .başına döküp üçerlemektir.

-Kabul edilen görüş denmesi; Mi'râc'ud-Dirâye'de; bazılarının sağ omuza üç kere döküp başlar, sonra başına, sonra sol omuzuna dö­ker. Bazılarının da, başdan başlayıp üçerler, dediği sözden ayırdetmek içindir.

-Bundan sonra bedenin geri kalanına su dökmektir. Sonra abdes-ti tamamlamak için ve kullanılmış sudan temizlemek için ayaklarını yıkar.

-Yine guslün sünneti, bedeni ovmaktır. Çünkü sünnetten murâd, farzı yerinde kâmil (tam) kılmaktır. Bedeni ovmak ise, tamamlamaktır.
Gusülde bir uzvun yaşlığını diğer uzva nakl, su damladığı zaman gusül geçerli olur.Ancak bu namaz abdestinde geçerli değildir.örneğin yüzünden akan su ile kollar yıkanmaz.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..