Berat Kandilinde hangi ibadetler yapılır?

Berat gecesi hangi ibadetler yapılır?Berat gecesi ibadetleri nelerdir*bertat kandilinde hangi namazlar kılınır?

Berat kandili ,birbirindrn kıymetli olan beş kandilden biri olup,şaban ayının yarısında yani 14.geceyi 15'ine bağlayan gecedir.
Bu gece bütün rahmet kapıları sonuna kadar açılır.bu gece namaz kılan ve ibadet edenler için yedi kat semavatta bulunan melekler onlar için dua ve istiğfar ederler.

Bu geceyi ibadetle geçiren müminler bu gecenin sabahında hz.Allahtan beraetlerini alırlar.

Şüphesiz İmanın şubelerinin en büyükleri namaz ve oruçtur. Onun içindir ki,özellikle gecesi hayır,rahmet,bereket,ve mağfiret olan bu geceyi oruç ile karşılamalı ve gecesinde de,Şehitlik makamına ulaştıracak 100 rekat namazı kılarak bu geceyi ihya etmelidir.

-Berat kandili gecesi,yatsı namazından sonra evvela bir tesbih namazı kılınmalıdır.zira tesbih namazı hem dil ile hemde beden ile yapılan en büyük istiğfardır.

-Daha sonra 100 rekat hayır namazı kılınır.Bu namaz ara vermeden kılınabileceği gibi aralarda dinlenerekde kılınabilir.

-Bu gece özellikle tevbe istiğfar (büyük istiğfar daha uygun olur),kelime-i tevhıd,ihlas suresi ve büük salevatlar başta olmak üzere bolca salat-ı selam okunmalıdır.


100 REKAT BERAT KANDİLİ NAMAZININ KILINIŞI


100 rekatlık hayır namazına şöyle niyet edilir:

"Ya Rabbi,senin rıza-i şerifin için namaza.Beni afv-ı ilahine,feyz-i ilahine mazhar eyle. Kasveti kalpden,dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip,süeda(iyiler) defterine kaydeyle."

Her rek'atte bir Fatiha 10 ihlası şerif okunur.İki rek'atte bir selam verilerek 100 rek'ate tamamlanır.

Bu şekilde niyet edemeyenler "hacet namazına,hayır namazına" diye niyet edilebilir.Namaza ilk başlandığında hususi olan niyet yapılır,daha sonraki rek'atlerde hayır namazına,hacet namazına diye niyet edilebilir.

Bu 100 rek'at namazı ara vermeden kılmak şart değildir.Dinlene dinlene kılınabilir.Hatta aralarda yemek yemek çay içmek gibi dinlendirici fasılalar verilebilir.

Bu namazın vakti,yatsı namazıyla başlayıp,imsak kesilinceye kadar devam eder.Namaza yatsıdan sonra başlanabilir.Bu namazda okunan ihlası şerifleri 10 okumak yerine her rekatte 100 def'a okuyarak 10 selamda da kılınabilir.Ancak 50 selam ile 100 rek'at kılmak daha faziletlidir.Zira bu namazın özelliği,yapılan secdelerin çok olmasıdır.

Namaz bittikten sonra okunacaklar:Allahü Teala'nın "Hu" ismi şerifinin ebced hesabına göre değeri 11'dir.Rasülüllah Efendimizin isimlerinden "Taha"nın ebced hesabıyla değeri 14 olduğu için;

Aşağıdaki 11 dua, 14 def'a okunur:
*14 istiğfar(esteğfirullahel-azıım ve etübü ileyk).
*14 Salevatı-şerife(allahümme Salli ala Muhammedin ve ala Ali Muhammed)
*14 Fatiha'i şerife(Elham)besmeleyle
*14 Ayetül kürsi(Allahü-La)besmeleyle
*14 Tevbe suresi'nin son iki ayeti olan "Lekad Caeküm.."(besmeleyle)
*14 kere"Yasin,Yasin..."dedikten sonra 1 Yasini Şerif.(Yasini Şerif'te yedi zahiri,yedi batıni"mbin"vardır,böylece o da 14 olur.)
*14 ihlası şerif(kul hüvellahü ehad)bemeleyle
*14 Felak suresi(kul euzü birabbil-felak)besmeleyle
*14 Nas suresi(kul euzü birabbin-nas)besmeleyle
*14 kere,Subhanellahi vel-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber,Vela havle vela kuvvete illa billahil-aliyyil-azıım.
*14 kere,Salat-ı münciye(İlmihal kitaplarında yazar)okunur ve sonra dua yapılır.Salat-ı Münciye'yi bilmeyenler Küçük salevat okuyabilirler.(Allahümme salli ala Muhammedin ve ala Ali Muhammed)Zira Peygamber Efendimiz(s.a.v)Hazreti Ali radıyallahü anh'a şöyle buyurmuşlardır:

"Ya Ali!Şaban ayının yarı gecesi kim her rekatte bir Fatiha,on defa "Kul hüvellahü ehad"(ihlas)okuyarak yüz rekat namaz kılarsa;Ya Ali bu namazı kılan hiç kimse yoktur ki,Allahü Teala onun bu gece istediği her ihtiyacını gidermesin.Cenabı Hak o kimseye yetmiş bin melek gönderir.Gelecek seneye kadar melekleronun amel defterine hasene(iyilik) yazar, seyyiatını(kötülüklerini)siler,derecesini yükseltirler.Yine yetmiş bin melek gönderir.Onlarda,Adn cennetinde ona şehirler, saraylar,köşkler bina ederler,gözlerin görmediği,kulakların duymadığı,insanoğlunun hatırına gelmeyen ağaçlar dikerler.O geceden itibaren bir yıl geçmeden önce ölürse şehid olarak ölür.Namaz içinde okuduğu "Kul hüvellahü ehad"suresinin her bir harfi için o kimseye yetmiş huri halk eder."

Başka bir hadisi şerifte :

"kim bu gecede yüz rekat namaz kılarsa hz.Allah ona yüz melek gönderir.Yüz melekten 30 tanesi o kimseyi cennetle müjdeler.30 tanesi cehennemden kurtulmakla müjdeler.30 tanesi dünya afelerinden korunmakla müjdeler.!0 tanesi ise, şeytanın ona kurduğu tuzaklardan emin olmakla müjdeler" buyrulmuştur.

hadisi şerif: " her kim bu gecede yüz rekat namazı kılarsa ,bu namazın her rekatında hz.allah o kimseye rahmet nazarıyla bakar.Her bakışında yetmiş ihtiyacını yerine getirir.Bu ihtiyaçların en küçüğü onun günahlarının affolunmasıdır."


Bu gece kılıncak namazın en azı iki rekat,ortası yüz rekat,en çoğu ise bin rekattır.Kılmaya gücü yetenlerin yüz rekatı tamamlamalarında faide vardır.Ancak yüz rekatı kılamayanlar hiç olmazsa iki rekatta olsa, kılara

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..