Miraç Namazı Kılınışı Niyeti ve Okunacaklar

Miraç gecesi namazı nasıl kılınır?Miraç namazına nasıl niyet edilir?Miraç namazında hangi dualar okunur?

Miraç gecesi namazı yatsı namazından sonra kılınır.Bu namaz 12 rek'atlık br hacet namazıdır..Her rek'atte bir Fatiha (Elham) ve 10 ihlas'ı şerif (Kulhüvellahü)okunur ve iki rekatte bir selam verilir.Bu namaz 12 rekat kılınacağı gibi 100 rek'at te kılınabilir.

Namaza şöyle niyet edilir:

"Ya Rabbi,rıza'i şerifin için niyet eyledim namaza.Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Rasülü Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu aff-ı ilahine,feyz-i ilahine ve rıza-i ilahine mazhar eyle."Allahü Ekber...

Namazın ilk rekatına bu uzun niyeti yaptıktan sonra diğer rekatlere "hacet namazına"diye niyet edilebilir.

Namazdan sonra:
-4 Fatiha-i şerife
-100 def'a tesbih duası:"Sübhanellahi vel-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vellahü ekber,Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil-azıım.",
-100 istiğfarı şerif,(esteğfirullahel azıım ve etübü ileyh)
-100 salevat-ı şerife(Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed)okuyup dua edilir.

-Bu namaz her rek'atte 100 ihlas okuyarak 10 rek'at kılınır veya 10 ihlas okuyarak 100 rek'at kılınırsa;-bunu yerine getiren mü'min bu namazın feyiz ve bereketi ile huzur-u ilahiye namaz borçlusu olrak çıkmaz.

-Miraç gecesi kılınacak namaz hakkında Rasulüllah Efendimiz:

"Receb ayında bir gece vardır.O gece ibadet bin yıl ibadet sevabına eşittir ki,O gece Miraç gecesidir.Yani Receb'i şerifin 27. gecesidir.

"Bir Kimse ol güne hürmet edip saim(oruçlu) olur,gecesinde de 12 Rek'at namaz kılsa,ve her rek'atte 1 Fatiha ve yüz ihlas okusa Hak Teala o kimseye bin yıllık ibadet sevabı verir,ve onun yirmi yıllık günahını af eder."

-Namazdan fariğ olunca (namaz bitince)oturup Cenabı Hakka layık senalar ve Rasülüllah Efendimize salevatı şerife getirilir.Ve mümiler için dua ve istiğfar edilir.

Daha sonra 4 def'a Fatiha okuyup,Cenabı Haktan hacet dilenir.Haram olan bir hacet (ihtiyaç) dilemezse istediği her haceti makbul olur.Kabul edilecek duanın en küçüğü de onun Cehennem2den azat olmasıdır.

Bu namaz Her rek'atte FAtiha'dan sonra 10 ihlas okuyarak 12 rek'atte kılınır ancak 100 ihlas okuyarak kılarsa bu sevaba nail olur.Ayrıca bu namazı 100 ihlasla kılınan namaz sebebi ile kişinin namaz borcu olmadan huzuru ilahi'ye çıkacağı ümid edilir.

Adetli olan kimseler bu gece kandil namazı kılamaz.Bunun yerine eline tesbih alıp,tevbe istiğfar ve salatı selamlar okuyarak iltica edebilir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..