2014 Ramazan Orucuna Hangi gece Kalkılacak?

2014 Ramazan orucu için hangi gece sahura kalkılacak?Ramazan sahuru 2014 ne zaman?

2014 Ramazan ilk orucuna (sahura) 27 HAZİRAN CUMA gecesi kalkılacak.Oruç için sahura kalkmak hayır ve bereket olduğundan sünnet kılınmıştır.Oruç tutacaklara oruca niyet etmenin orucun şartlarından olduğunu niyetsiz orucun geçerli olmadığını da hatırlatmak isteriz.


Ramazan orucuna gece imsak kesilinceye kadar niyet etmeyi unutanlar Gündüz kaba kuşluk vaktine kadar nite edebilirler.Ancak bu vakti de geçirirlerse o zaman oruç geçerli olmaz.

Ayrıca bu gece (27 haziran cuma gecesi) yatsı namazından sonra Ramazan ayının ilk teravih namazıda kılınacak.Ayrıca bu geceye mahsus olarak kılınacak iki rekat şükür namazı vardır.

Bu şükür namazı,Şaban'ın son gününü Ramazanın ilk gününe bağlayan gece (Cuma gecesi)Ramazanı şerifin ilk akşamı olması itibarıyla,akşam ile yatsı arasında kılınır.

Bu iki rekatlık teşekkür namazınaşöyle niyet edilir: "Ya Rabbi,Ramazan'ı şerif ile müşerref kıldığın için..."Allahü Ekber.."

Namaz içinde birinci rekatte,1 fatiha 1kevser(inna a'tayna)ikinci rekatte,1 fatiha 1 ihlası şerif(kulhü vallahü ehad) okunur.

Namazdan sonra:70 istiğfar(esteğfirullahel-azıım ve etübü ileyk) 70 salevat-ı şerife(salatı münciye okumak daha faziletlidir) okunup dua edilir.

Not:tesbih namazının kılınışını hatırlamak isterseniz şu link'ten ulaşabilirsiniz...

http://www.fetvalar.com/sorularla-cevabi-1058.html

Ramazanı şerif ayı boyunca sahur ,imsak ve iftar sattlerinizi aşağıdaki adresimizden öğrenebilirsiniz.

http://imsak.ezan.net adresine ziyaret edip vakitleri öğrebnebilirsiniz.

http://imsak.ezan.net/istanbul-imsak-saati.html

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..