Gerçek imsak vakti ne zaman?

İnternette dolaşan bazı resimlere göre imsakın gerçekte daha erken hesaplandığı iddia edilmekte. Gerçek imsak vakti nezaman giriyor.

Müslüman bilim adamları yüzyıllardır bu alanda çalışmalar yapmış ve bilimsel verilere ulaşmışlardır. Sıfırın muciti alimler süs olsun diye keşfetmedi. Uzay gözlemlerini süs olsun diye yapmadılar.

Kuranı kerimde geçen vakitleri en yakın ve endoğru şekilde nasıl bulabiliriz diye kafa patlattılar. Hemde yüzlerce sene önce.

Sonuç olarak kurana dayalı olarak imsak vakti için 19-19,5 derece gibi bir açıya orantılı formul geliştirdiler. Avrupalı bilim adamları ise şafak vakti için 18 dereceyi gösterdiler.. Akıl bulandıran sahtekarlar ise 14 dereceye kadar düşürmek istiyor. Yuh artık!

Ortada yüzyıllarca ortaya çıkmış kültürel ve bilimsel bir birikim varken, iki çekilmiş şafak fotografı ile imsak vakitleri yanlış hikayesi yayanlar müslüman olamaz. Kesinlikle yanlıştır.

Bugün namaz vakitleri sitelerine bakıp temkinli olan vakitlere göre oruçlarınızı tutmanız en doğru olandır.


5-10 dakka dan hiç bir müslüman ölmez fakat vakit girdikten 5-10 dakka sonra yemeye devam ederseniz tuttuğunuz oruç, oruç olmaz. Kıldığınız namaz, namaz olmaz..

Namaz vakitlerimiz ile oynanmasına izin vermeyiniz. Böyle oyunlara gelmeyiniz. Türkiyede şu kadar dakika fazladan oruç tutuluyor diyen herkes her kim olursa olsun asla güvenmeyiniz. Hatta bu iddiaları mihenk taşınız olsun. Kimler için çalıştıklarını böyle sözleri ve iddiaları ile anlayınız.. Gerçek niyetlerini görünüz!!

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..