Baldızı ile evlenmek caizmidir?

Karısı ölen bir kimsenin baldızı ile evlenebileceğini biliyoruz.Sure-i Nisa'nın 23. ayetinde geçen"İlla ma kad selef" istisnası neyi ifade etmektedir?Ben arabca bilmediğim için bu "illa" kelimesinde bir şart ve şurut olabileceğini seziyorum.Burasını bize açıklamanızı rica ediyorum?

Sure-i nisa'nın 23. ayetinde "İki kız kardeşi birlikte almanızda haram kılındı" buyrulduktan sonra,"İlla ma kad selef" istisnası "ancak (cahiliyyet devrinde) geçen geçmiştir" manasını taşımaktadır.
İslamiyet gelmezden önce,cahiliyyet devrinin insanları,iki kız kardeşi birlikte nikahları altında toplamakta bir mahzur görmezlerdi.Bu ayet-i kerime bunu yasaklamış ve cahiliyyet devrinde geçenden sorumlu tutmamıştır.Ancak mezkür ayet-i kerime indiği zaman nikahı altında iki kız kardeşi bulunduranlar,bunlardan birini boşamakla mükellef tutulmuşlardır.
Bu kimseler sonradan islamiyeti kabul etmeye geldiğinde,nikahı altında iki kız kardeş bulunduğunu söylemesi üzerine Peygamber Efendimiz, "İki zevcenden dilediğini(birini)boşa" buyurmuştur.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..