Rum suresindeki galibiyet 3-9 yıl mı

selamün aleyküm değerli hocam kuranda rum suresi 3. ayette bizanslıların birkaç yıl içinde galip geleceği yazılı bu birkaç yıl 3-9 yıl arası diyorlar ama bizanslılar 14 yıl sonra galip geldiler yani 628 de bu ayet 615 yılında indi 628 yılına kadar galibiyet elde edilemedi arada 14 yıl var ama rum suresinde birkaç yani 3-9 yıl arası galip gelecekler diyor hocam merak ettim bu ayette bir yanlışlıkmı var bu konuda bilgi verirmisniz allaha emanet olun hocam

Merhaba kardeşim,

فِي أَدْنَى الْأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ

Ayeti celile yukarıda oldugu gibidir.

بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ

Savaşı kaybettikten sonra onlar kazanacaklardır deniyor.

Arkasındaki mütaakip ayette ise:

فِي بِضْعِ سِنِينَ

بِضْعِ - birkaç anlamına gelmekte. Genel olarak araplarda 3 ile 9 arası cogullarda kullanılır.

* * *

Birinci olarak size şöyle düşünmenizi isteriz. Bu ayet daha islamiyetin ilk geldiği dönem. Ve o dönem için büyük bir mucize olarak kabul ediliyor. Eğer bu soruyu sordukları gibi yani idda ettikleri gibi bir çelişki olsa o günün müşrik arapları tutturamadınız diye ellerinize koz geçirmiş olmazlar mıydı?

Fakat tam tersi bu mucize ile müminlerin elleri kuvvetlenmiştir. Çünkü savaştan sonra bizanslılar çok kısa sürede toparlanmış ve daha 7. yılında kazanmaya başlamışlardır.

Ayeti celile bizans askerlerin bu mağlubiyetin arkasında hızla toparlanıp tekrar üstünlüğü ele geçirecekleri ve sonra da kazanacaklarını işaret etmektedir. ve gerçekten de öyle olmuştur.

Arapçada " zikrül cüz iradetül kül kaidesi" vardır. Yani bir olayın ya da bir şeyin bir kısmı söylenerek bir bütün kastedilmektedir.

* * *

لِلَّهِ الْأَمْرُ مِن قَبْلُ وَمِن بَعْدُ

"Önünde de, sonunda da emir Allahındır."

Hatta bazı müessirler bu ayeti celilenin "Önünde de, sonunda da emir Allahındır."dan yola çıkarak, istanbulun fethine dahi mücdelediğini söylemekteler. bu yukarıdaki kaideye dayanarak bir kaç yıl zikr edilip bir kaç asır kast edildiğini.. ve rumların bu bir kaç yıl sonraki galibiyetinin arkasından gelecek bir kaç asır sonra ise istanbul feth edilerek kaybedeceklerinin işaret edildiğini söylemektedirler..

Herşeyin Doğrusunu Allah Bilir..


rum suresi, rum suresinde kaç yıl, rumların savaşı, istanbulun fethi,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..