Cemaat liderimizi Mehdi olarak kabul etmemiz gerekir mi?

Benim bağlı olduğum cemaatin mehdi olarak kabul ettiği zat-ı muhterem'i mehdi olarak kabul etmek doğrumudur.Dediğiniz gibi dini ortadan kaldırmaya çalışan kişi ile mücadele etmiş ve muvaffak olmuş.Yani demek istediğim siz bilmiyorsunuz onlar biliyo.Ona tabi olmayanlar deccale tabi olur diyorlar.Burada bir taraf tutma varmıdır.Bizde mehdi olduğunu savunsak bi mahsuru varmıdır?Teşekkürler.

Hz. Mehdi (a.s.) bir sırdır. Hadislerle müjdelenen mehdi gerçekten kim olacak bunu "o sırra vakıf olmayan" asla bilemez. Eğer biz de o sırra vakıf değilsek bilmemiz de zaten mümkün değildir.

Fakat günümüzde bir çok cemaat kendi cemaat liderlerini ya da cemaatin kurulmasında öncülük eden kişiyi mehdi olarak inanır. Hatta cemaate tabi olanlara mehdinin kendi liderlerinin olduğuna söylerler. (Belki gerçekten öyledir. Bunu ancak Allah bilir.)

Siz de böyle bir durumla karşı karşıya kalmış durumdasınız. Sizin ve diğer cemaat mensuplarının hidayetine vesile olduğu ve islam ile tanışmanıza vesile oldukları için anlam itibari ile o zaat sizin mehdinizdir. Sizin büyüğünüzdür.

Fakat sizin dışınızda o cemaate tabi olmayan bir kişiye benim büyüğüm mehdidir diye ikna etmeye çalışmanız ya da buna zorlamanız ASLA doğru değildir. Eğer gerçekten hadislerle müjdelenen mehdi o ise, zaten ANCAK nasibi olanlar ona uyar ya da mehdi olduğunu fark ederler. Nasibinde yoksada binlerce keramet bile gösterseniz ASLA anlayamazlar.

Unutmayın, Hz. Mehdi ben mehdiyim diye ortaya çıkmayacak. Mehdi bir isim değil bir işarettir. Nasıl ki yüzlerce sahte peygamber çıktı ise yine aynı şekilde sahte mehdiler çıkacaktır. Bir kişi açıktan ve net bir şekilde topluma ben mehdiyim diyorsa sakın yaklaşmayın o kişiden uzak durunuz. Yalancıdır, sahtekardır.

Önemli olan kim olduğu değil, islam hizmetlerinin devamıdır.

* * *

Mehdi hayatında diğer islama hizmet eden kişilerle uğraşmaz. Onlarla asla mücadele etmez. Mehdi diğer (ehli sünnet) islam alimleri aleyhinde konuşmaz, onların dedikodusunu yapmaz. Onun vazifesi islam ilimlerin ihyasıdır.

* * *

Mehdi bir sırsa, deccal ya da deccal ile mücadelesi de bir sırdır. Muvaffakiyetin boyutu da bu anlamda sır olacaktır. Belki deccalin askerleri ile yüzlerce islam alimi mücadele etmiş olabilir. Fakat her mücadele eden mehdi olacak anlamına asla gelmez. Önemli olan hizmetin muvaffakiyetidir. Kimin bu başarıya ulaştırdığı değildir.

* * *

Mehdiye tabi olmayan deccale mi tabi olur?

Böyle bir şey kesinlikle yanlış ve hatalı bir söylemdir. Tabiyet kurana ve islamadır. Esas olan hz. Muhammmed Mustafa S.a.v. a ümmet olmaktır. (Tabiki hz. Mehdiye tabi olmanın mükafaatı çok daha büyüktür.)

Böyle bir tabi olma şartı olsa idi mehdi sır olmaz, açık ve net şekilde ortaya çıkar ve ben mehdiyim derdi.

Kominizm altında ezilen "La ilaha illlah" bile demesini bilmeyen zamanın müslümanları ne olacak peki? Onlar deccale mi tabi o zaman?

Bir kişi hz. mehdi olmadı halde mehdi sanarak yalancı bir alime tabi olsa fakat bunu tamamen saf niyeti ve inancı ile yapsa gerçek mehdiye tabi olmuş gibi mükafaatlandırılır. Yeterki ehli sünnet itikadına ters birşey yapmasın. Tabi olduğu kişi ehli sünnet dışında biri olmasın.

* * *

Cemaatler bir hizmet yarışıdır. Öyle bakmak gerekir ve bu yarış içinde yer almalı fakat Mehdilik boyutu düşüncelerden uzak durmak gerekir. Şeyh uçmaz ancak müridi uçurur sözünde olduğu gibi mehdilik boyutunda anlatılan efsanelerden de uzak durmak gerekir. Eğer bazı işaretler gördünüz ve yüreğinizde kanaat getirdiniz ise bunları da kendi içinde yaşamanız en doğrusudur. Başkalarına falanca kişi mehdi diye anlatma mecburiyetiniz yoktur. Fakat dinden uzak ise, islam ile tanışması konusunda mesuliyetiniz vardır! Kuranı ve islamı anlatmanız gerekir. Emri bil maruf, nehyi anil münkeri yapmanız gerekir.

Zaten unutmamak gerekir ki, eğer mehdi gelirse ya da gelmişse Onun varlığı, gelmiş olması, onun yaydığı ışık islama hizmet eden diğer kurum ve kuruluşlara da aydınlatacak bir çokların hak yoldan sapmalarına engel olacaktır. Tıpkı güneşin ayrım yapmadan bütün dünyayı aydınlatması gibi Mehdi bütün dünyayı manen aydınlatacaktır. Mehdinin askerlerinin varlığı diğer ehli sünnet cemaatlerin de yoldan çıkmalarına engel teşkil edecektir.

Herşeyin doğrusu Allah bilir.

Mehdi, Deccal, Mehdi Kim, cemaat lideri, mehdiye tabi olmak, deccalin askerleri, Tarikat, Tasavvuf,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..