Kader nedir?Kaderimizi deyiştirebilirmiyiz?

Eğer kader deyismiyorsa neden hep dua ederiz zaten kaderde varsa olur yoksa olmaz dua etsek de etmesek de peki o zaman dua etmenin ne anlami olur onceden tesekkurler


Cenabı hakkın,ezelde meydana gelecek hadiseleri kendi ilmi icabı bilip takdir etmesine kader denir,takdir edilen hadisenin meydana gelmesine'de kaza denir.
Alimler kader ve kazayı yaydan çıkan oka benzetmişler.Ok yaydan çıkmadan hedef değişebilir,ama ok yaydan çıktıktan sonra geri dönemez.Bizim için takdir edilmiş hadiseler zamanı gelmeden dua ile ve Cenabı hakkın bize verdiği irade'i cüz'iyye ile değişir.
zira Cenabı hak bakara süresinde ''Ben dua edenin duasına icabet ederim''buyurmuşdur.Bir çok hadisi şerifde'de insanın başına gelecek bela ve musibeti dua ile def edeceğine işaret olunmuştur.
İrade'i cüz'iyyede Cenabı hakkın kuluna verdiği salahıyet ve tercih etme hakkıdır yoksa Cenabı Hak ezelde Ahmet cennetlik mehmet cehennemlik diye takdir edip onları cezalandırmakdan münezzehdir.Kul kendi iradesiyle iyi ve kötüyü ayırt edip ona göre yaşamalıdır.
Yinede Cenabı Hak,kulunun gelecekte hangi yolu seçeceğini bilir ve onu takdir eder.Bunada kader denir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..