Kerahat vaktinde sehiv secdesi yapılır mı?Namazı tekrar kılmamız gerekir mi?

Selamun aleykum,

İlmihalde “Güneş doğarken, batarken ve tepede iken namaz kılmak mekruhtur. Güneş batarken, yalnız o günün ikindisi kılınır. Bu üç vakitte önceden hazırlanmış cenâzenin namazı, secde-i tilâvet ve secde-i sehv de câiz değildir. Hazırlanması bu vakitlerde biten cenâzenin namazını, bu vakitlerde kılmak câiz olur” diyor. Güneş batmadan hemen önce kılınan ikindi namazında secde-i sehv icap etse, yapılması mekruh mudur?

Üç mekruh vakitte, secde-i tilâvet ve secde-i sehv câiz olmadığına göre, bir kişi ikindiyi kerahat vaktinde kılıyor olsa, secde-i sehv gerektiren bir iş yapsa, namazı secde-i sehv yapmadan mı bitirir? Bu kişi vâcibi terkettiği için o namazı iâde etmesi ona vâcib olmaz mı?

Ves selam.

Ve aleyküm selam...

Evet yazdığınız bu vakitlerde namaz kılmak(ikindi namazının farzı hariç)önceden hazırlanmış cenazenin namazı,tilavet secdesi mekruh olur.Ancak sehiv secdesi yapmak mekruh değildir.Çünkü sehiv secdesi,başlı başına bir ibadet değil,namazın vaciblerinden biridir.Nasıl ki kerahat vaktinde o vaktin namazı kılınabiliyorsa o namazın içindeki bir hatayı düzeltmek için de sehiv secdesi yapılır.

kerahat vakti, Namaz kılmak, namazın vacibleri, sehiv secdesi, mekruh, ibadet, cenaze namazı, tilavet secdesi,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..