Ayağı topal yada aksak olan kimse imamlık yapabilir mi?

Öncelikle ilginize şimdiden teşekkür ederim. Çalıştığım kurumdaki mescit imamı(Diyanet Personelidir) ameliyat olduğundan şu an görevli bir imam bulunmamakta olup Diyanet sadece Cuma namazları için bir görevli personel göndermektedir.
Sorum şu ki cemaat arasından rastgele imamlık yapanlar arasında bir ayağı sakat veya kısa bilemiyorum aksayarak yürüyen bir arkadaş imamlık yaptı. Bu da bende soru işareti oluşturdu. Daha önceki bilgilerime dayanarak özürlü olan birinin özürlü olmayanlara imam olamayacağını okumuştum. Şimdi hangi özürlüler özürlü olmayanlara imamlık yapamaz?
Topal olan aksak yürüyen birisi imamlık yapabilir mi?

Topal ve aksak olmak,namaz için kıldırmaya mani olacak bir özür değildir.Ancak felç'li veya kötürüm olursa, imameti o zaman mekruh olur.
Hatta abdest'linin teyemmüm'lüye,ayağını yıkayarak abdest alanın,mesh ederek abdest alana,ayakta durarak kılanın,oturarak namaz kılana ve kambura iktida'sı caiz'dir

namaz, abdest, Özür, kötürüm, mekruh, Topal, aksak, felç'li, imamet, teyemmüm, ayağını yıkamak, mesh, oturarak namaz, kambur, iktida,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..