Yemin'ini bozan kimsenin ceza'sı nedir?

Merhaba babaannem kardeşiyle dargınlık yaşadı ve benden önce ölürsen sana helallik vermem dedi... kardeşi ondan önce öldü ve helallik verdi... şimdi çok büyük yemin ettiği için devamlı bu konuda düşünüp duruyor..yemin çok büyük olduğu için ne yapması gerekiyor.... teşekkür ederim... şimdiden

Öncelikle kişinin ne şekilde, ve neyi kast ederek yemin ettiğini bilmek icap eder.Teferruatlı bilgi olmadığı için genel olarak izah edelim.Bir kimse yemin'ini bozmakla Allah-ü teala'nın ismi şerif'ine hürmetsizlik ettiğinden o kimseye keffaret lazım gelir.

Eğer yeminini bozan kimse bu 'üç' şeyden aciz olursa,yani eda edceği vakit aciz olursa,üç gün arka arkaya oruç tutar.Bu hükümde asıl olan Allah'ü Teala'nın(c.c.)nın şu kavli şerifi'dir;''Yemin keffareti,ailenize yedirdiğinizin ortalamasından 10 düşkünü yedirmek veya giydirmek,yada bir köle azat etmektir.Bulamayan(buna imkanı olmayan)üç gün oruç tutmalıdır;yemin ettiğinizde yeminlerin keffareti budur''.

Bir kimse ma'siyet üzere yemin etse,mesela babasıyla konuşmamak gibi,namaz kılmamak gibi, ve bunun benzeri ma'siyet üzere yemin etse,yemini bozup keffaret icap eder.Yani onun için uygun olan yeminini bozup keffaret etmesidir.Zira Rasülüllah(s.a.v.)şöyle buyurmuştur.

Bir kimse yemin edip ve o yeminden başkasını(yani yemin'inden dönmeyi)ondan hayırlı görse,o hayırlı olanı yapsın,ondan sonra o yemini için keffaret etsin''.

Yemin keffareti nedir?, Yemin bozulurmu?, yeminini bozan ne yapar?, yemininden dönen günahkar olurmu?Yeminin cezası varmı dır?,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..