çocukken ezan okuyan sahabi kimdir

çocuk yaşta ezan okuyup sahabelerden paygamber efendimiz o cocugun ezan okudugunu duyuyor ve hoşuna gidiyor tekrar okumasını istiyor ve başını okşuyor ve büyüyene kadar o sahabe saçını hiç kesmiyor p.e. dokundu diye o kişi kimdir

Peygamber Efendimiz (sas) bir gün kendisi mescide doğru ilerlerken, okunan ezan ile dalga geçen çocukları görür.

Çocuklar yol kenarındadır ve Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) onlara selam vererek yaklaşır. Sonra ezan ile dalga geçen çocuğa ne kadar da güzel sesin var.der. Çocuk bir peygamberin karşısında kendini muhatap olarak görünce şaşırır.

Şaşkınlığını henüz üzerinden atamadan, Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) çocuğun saçlarını okşar ve mescitte de bu güzel sesinle ezan okur musun?diye sorarak onun elinden tutup mescide götürür.

O çocuk o günden sonra mescitte müezzinlik yapmaya başlar. İsmi Ebu Mansure olan bu Sahabe Efendimiz (ra), mescitte uzun bir süre müezzinlik yapar ve saçlarını ömür boyu kesmez. Çokça uzayan saçlarını kesmesi konusunda tavsiyede bulunanlara da öfkelenerek saçları kim okşadı bilmiyor musunuz?diyerek, Peygamber Efendimiz (sas) olan muhabbetini dile getirir.


Ebu Mansure, Ebu Mansure kimdir, Ebu Mansurenin hayatı, hz. Ebu Mansure, müezzin çocuk,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..