Felçli ve yatalak kimse namazını nasıl kılar?

Selamün aleyküm.. benim babam ameliyatta felç geçirdi,sol tarafı tamamen felçli,sadece sırt üstü yatabiliyor ama daha başını tutamıyor kendi kendine çeviremiyor..sorum şu babamın namaz kılması gerekiyormu? yada namazını nasıl kılacak?

Aleyküm selam.
Ayakta kılamayacak kadar hasta olan kimse namazını oturarak ima ile kılar,oturarak kılamıyorsa o zaman sırt üstü yatarak ve ayaklarını kıbleye doğru uzatarak namaz kılar. rukü ve secdeleri de işaretlerle (başını eğerek)yapar
.Zira Peygamber (s.a.v.)efendimiz:
''Hasta olan kişi ayakta namaz kılar.Eğer ayakta namaz kılmazsa oturarak kılar.Oturarak ta kılamazsa sırtüstü ve işaretler yaparak kılar.Bunu da yapamazsa o zaman Cenab-ı Allah onun mazeretini kabulde ondan daha layıktır''buyurmuştur.

Hasta olan kimsenin yan yatarak ve yüzünü kıbleye çevirerek işaretler ile kılması da, bu hadisi şerife göre caizdir.Ancak sırtüstü yatıp ayaklarını kıbleye doğru uzatması daha iyidir.Çünkü sırtüstü yatan kimse işaret yaparken başını kıbleye karşı eğer,yan yatan kimse ise başını ayaklarına doğru eğmiş olur.Yatarak kılınan namazda ise baş eğmekten başka bir hareket yoktur.

Başı ile işaret etmeye de gücü yetmeyen kimse için ise,namaz ertelenmiş olur.Bu kimse ne gözü ile ne kalbi ile nede kaşları ile işaret edemez.Çünkü Peygamber (s.a.v.)efendimiz''Eğer yer üzerine secde edebiliyorsan et.Edemiyorsan başınla işaret et''buyurmuştur.

Başı ilede işaret etmeye gücü yetmeyen kimse için ertelenmiş olur''tabirinden,kişinin bu durumunda bile-onun bu durumu 24 saatten fazla bile sürse,ayık olduğu sürece namazın vücubu üzerinden düşmez,diye anlaşılmaktadır.
Fakat baygın düşen kimse öyle değildir.
Baygın düşen kimsenim baygınlığı yirmi dört saatten fazla sürerse,namazın vücubu kendisinden sakıt olur.

Yatalak kimse, Yatalak nasıl namaz kılar, yatalak olan kişiden namaz düşermi, Felçli namazını nasıl kılar, yatarak namaz kılınırmı,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..