Recep Ayında Oruç Niyeti

Recep ayında oruca nasıl niyet edilir?Recep orucuna nasıl ve ne şekilde niyet edilir?

Recep ayında ,tazım için nafile oruç tutulabileceği gibi ramazan orucu kazası,keffaret orucu,adak orucu nafileden bozulan vacip oruç ve kandil orucu gibi nafile oruç tutulabilir.

recep ayında bu oruçlardan biri tutulacağı zaman niyeti "kaza orucuna,vacip oruca,kandil orucuna veya nafile oruca diye belli etmek gerekir.

Bu saydığımız oruçların hepsinin niyeti farklıdır.Bazılarına kaba kuşluk vaktine kadar nyetlenmek caiz iken bazılarına muhakkak geceden yani imsak kesilmeden niyet etmek şarttır.Aksi halde oruç geçerli olmaz.


• Ramazân-ı Şerîf ayı içinde tutlan orucunun her günü için ayrıca bir niyet lâzımdır.

• Ramazan orucu, tayin edilmiş adak ve mutlak nafile oruçlar için niyetin vakti güneşin batışından başlayarak kaba kuşluğa kadar devam eder.

• Bütün kaza ve keffaret oruçları ile mutlak adak oruçları için niyetin gece veya ikinci fecrin başlamasından evvel yapılması lazımdır.

• Bir kimse Ramazân-ı Şerîfte Ramazan olduğunu bildiği halde oruca ve iftara niyet etmemiş bulunsa oruçlu bulunmuş olmaz.

• Bir kaza orucuna sabah vaktinin girmesinden sonra niyet sahîh olmayacağından nafile oruca başlanılmış olur. Şayet bozulacak olsa kazası lâzım gelir. Çünkü başlanılmış bir ibadeti yarım bırakmak caiz olamaz.

• Bir kimse, geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde sabah vaktinin girmesinden evvel bu niyetinden dönse bu dönmesi sahîh olur. Fakat oruçlu bir kimse, orucunu bozmaya niyet ettiği halde bozmazsa sırf bu niyetle orucu bozulmuş olmaz.

• "İnşallah yarın oruç tutmaya niyet ettim" diye yapılan bir niyet sahihtir.

Fakat: "Yarın davete çağırılırsam iftar etmeye, çağrılmazsam oruç tutmaya" diye yapılan bir niyet muteber değildir. Böyle tereddütlü bir niyetle oruç tutulmuş olmaz.

• İstivâ; kaba kuşluk vaktine kadar niyet caiz olan oruçlarda gündüz niyet edildiği takdirde istivadan önce niyet edilmesi gerekir ki Niyet günün ekserisinde bulunmakla hükmen tamamında bulunmuş olsun.

• Orucu bir veya bir kaç ramazandan kazaya kalmış olan, bunları kaza ederken "üzerine kazası ilk icap etmiş olan oruca" diye niyet eder. Yalnız kazaya niyyet etmesi de kâfidir

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..