Kapora almak ve kapora vermek caiz midir?

Alım satım işleminde satışın kesinleştirmek amacıyla kaparo almak veya kaparo vermek caiz midir?Alış veriş işlemlerinde kaparo almak veya vermek helal olur mu?

Kaparo alım satım muamelesinde müşteri,parayı peşin vermediği zaman malın satılmış olduğu kesinleşsin diye verilen bir miktar paradır.

İslam hukukuna göre alıcı ile "aldım sattım"dedikleri zaman akit (sözleşme)tamamlanmış olur.Sebebsiz yere ne alanın ne de satanın tek taraflı cayması caiz olmaz.Ancak satış esnasında söylenmeyen bir kusur olursaveya görmeden alırsaveya üç gün içinde cayabiliriz şartı koyulmuş ise,o zaman caymak caiz olur.Eğer iki taraf anlaşarak cayarsa,caiz olup buna ikale denir.

Müşteri sebebsi olarak cayarda malı almaz veya geri verirse,İslam hukukuna göre satıcı kabul etmeye mecbur değildir.Eğer kabul ederse bu,ikale yani karşılıklı alışverişi feshetme olur.Kaporayı geri vermesi gerekir.Bu para helal değildir.Çünkü bir şeyin karşılığı değildir.Satan kişi kabul etmeye mecbur kalsa da hüküm değişmez.Ancak müşteri mala zarar vermişse o zaman telafi edecek miktar kadar para alabilir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..