Çay yaprağına öşür -zekat

Çay müstahsilinin sattığı çay yaprağından öşür vermesi gerekirmi?Kaynak ismi vrmeniz dileğiyle.

Cevap:
Evet Çay yaprağından da zekat vermek (yani onda bir öşür ödemek) gerkir.İslam fıkhında "Çay" imsiyle öşür'den bahsedilmiyorsa bu, çay istihsalini yeni oluşundandır.Fakat nebatat nevinden benzerine, mesela,Dut yaprağına,fesleğen ve şeker kamışına öşür düşmektedir. (Hukuku-islamiye ve istılahatı-Fıkhhiye Kamusu cild 3, madde 55)

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
Haramiler | Bitkiler