fıtır sadakası

Evi ve arsası olan ancak nisab miktarı kadar parası olmayanın fıtre vermesi gerekir mi

Fıtır sadakasında (fitre) zekâtta olduğu nisap miktarı mala sahip olma ve baliğ olma şartı yoktur. Ramazan ayında zengin fakir her Müslümanın fitre vermesi gerekir.Buna çocuklarda dahildir..


Akıllı ve baliğ olma şartı aranmaksızın nisaba malik olan kimselere sadaka-i fıtır vaciptir.Nisaba sahip olan babanın çocuklarının fitre'sinide vermesi üzerine vaciptir.

Sadaka-i fıtır,buna fıtrat sadakası denir.Yaradılış hediyesi,sevap için verilen ikram demektir.Sadaka-i fıtır zekattan evvel vacip kılınmıştır.Hicretin ikinci senesi Ramazan-ı şerif orucu farz kılındığı esnada Efendimiz Fıtır sadakasını da emir buyurmuşlardır.Bu sadakayı verirkende zekatta olduğu gibi niyet şarttır.Sadaka-i fıtır sadece zekat verilen yerlere verilir.

2019 yılında diyanet tarafından en düşük fitre miktaru 23 tl olarak açıklanmıştır..bu fitrenin asgari miktarı olup kişiye göre bu miktar değişir..fitre bir ögünde sizin sofranızda yediğiniz yemeğe eşdeger olarak verilmelidir..herkes imkanı nisabetinde bu miktarı artırarak fitresini bayram namazından önce vermelidir

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..