Tokalaşmak caizmidir?

bir erkek yabancı bir kadınla tokalaşabilirmi dini hükmü nedir bu konudaki ayet ve hadisler nelerdir

Bir kadın mahremi olmayan bir erkekle tokalaşması haramdır.Yabancı erkekle yani kendisine nikah düşecek bir erkekle tokalaşmak elin zinasıdır.
Zira bize yaşantısı ile ,şeriatin ölçülerini gösteren Peygamber (s.a.v.)EfendimizBu hususta ;"Ben kadınlarla musafaha (el sıkışması)yapmam" buyurmuşlardır. Müslümanlardan bey'at alırken bile onlarla musafaha(tokalaşma)yapmamıştır.

Aişe(r.a.)dan şöyle dediği rivayet edilmiştir:Allah2a and olsun ki,Rasulüllah (s.a.v.)kadınlara karşı ancak Allahın ona emrettiği (ahit sözleşmesi)ni aldı.Allah rasülünün eli,hiç bir kadının eline asla dokunmadı.Onlardan ahit(sözleşme) aldığı zaman,sözle (yetinerek)"Ben sizinle söz'le bey'at ettim"derdi."(İbni Mace c.s,960)


Allah rasülü kadar nefsani arzularına hakim olacak kimse bulunmadığı halde,o yüce Peygamber kadınlrla el sıkışmamış ümmetlerine en doğru ve herkesin ortak olacağı yolu göstermiştir.Aklı olan ibret alır,nefse uyan yoldan kalır.

Bazı kimseler,kalbinin temiz olduğunu öne sürerek, Rasülüllah Efendimizin yapmadığı işleri işlemeye devam etmektedirler.Bu iddianın sahipleri için iki ihtimal mevcuttur.

1-Ya bu gibi laflarla nefsani arzularını gizleyip,nefsani arzularnın devamını istemektedirler.Bu ihtimalde, hem elin zinası,hemde dilin yalanı vardır.

2-Veya erkeklik duygusundan mahrumdurlar.Bunun üçüncü bir ihtimali yoktur.

Bir elektirik sobasının fişi prize takıldığı zaman, tellerde kopukluk yoksa cereyan da varsa muhakkak ocakta kızma ve çıtırdamalar başlayacaktır.Bunun aksini düşünmek gündüze gece demek kadar zordur.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..