Evli kimsenin başkasına aşık olması günah mı?

evli bir kadin ask olabilirmi olursada günahi varmi?

Aşık olmak,nefsin heva ve hevese kapılması, kişinin önüne geçmesi zor olan bir arzudur.Kadın olsun erkek olsun,Cenabı Hak onlara evlilik yoluyla helal olanı verdikten sonra haramın peşinde koşmak hem günah,hemde kat'i yasaktır.Aşık olmak evliliği yıkmak için bir mazeretde değildir. Ancak aşık olan kimse bunu karşı taraftakine veya herhangi bir kimseye söylemediği ve kalbinde gizlediği müddetçe bir zararı yoktur.

Zira zayıf bir hadîste: "Hevâ (arzu ve aşk) peşinden gidilip o doğrultuda davranılmadıkça ve kimseye söylenmedikçe, sahibi için bağışlanır."(Suyutî, el-Câmi'us-sağîr (Feyz'uI-Kadîr ile, den) VI/358) buyurulmuştur.
Burada kastedilen, elbette helâl olmayan arzudur. "Hevâ ve hevese uyma; zirâ o seni Allah yolundan saptırır. "(Sâd/26) âyet-i kerîmesi de bunu gösterir. Buna göre insan elinde olmayarak evlenmesi câiz olmayan birisine âşık olur da bunu kimseye açmazsa ve nefsini bundan vazgeçirmeye uğraşırsa, günaha girmeyeceği umulur.(bk. Münâvî, Feyz VI/358)

Evli kadının aşık olması günahmı, evli kadın aşık olabilir mi, aşık olmak günahmı, Aşkın peşinden koşmak caizmi, Evli erkeğin aşık olması günah mı, Evlilik dışı aşık olmak günah mı, eşiden başkasına aşık olmak,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..