Kurban nasıl kesilir?

Sünnete uygun olan kurban kesme işlemi nasıl olmalıdır?Dini bir vecibe olan kurban nasıl kesilir?Kurban keserken nelere dikkat etmeliyiz?

Kurban eziyet vermeden yatırılır.Kesilecek diğer hayvanların gözü önünde kesilmemelidir.Sol tarafı üzerine kıbleye çevrilir.Ayaklarından üçü bağlanır.Üstte kalan sağ arka bacağı bağlanmaz.Sığırın dört bacağı da bağlanabilir.Deve ayakta kesilebilir.Sol ön ayağını bağlayarak yatırmak caizdir.
KURBANIN NİYETİ:Kurbanı kesen kişi evvela "Ya Rabbi niyet eyledim rıza-i şerifin için kurban kesmeye.Şu vücudum sana karşı çok kabahatler ve günah işledi.Bu günahlarıma karşılık şu vücudu sana kurban etmem lazım iken sen bunu haram kıldın ,bu günahkar vücuduma bedel olmak üzere şu kurbanı kesiyorum.Kabul buyur."diyerek niyet eder.

Eğer kurban vekaleten kesilecekse vekil olan "sahibinin niyetine" diye niyet eder.

KURBANIN KESİLMESİ :Kurban bu usul ile bağlanıp,üç defa teşrik tekbiri(Allahü Ekber,Allahü Ekber, La ilahe illallahü vallahü Ekber Allahü Ekber ve lillahil hamd )getirildikten sonra "Bismillahi Allahü Ekber" diyerek kesilir.

Hayvanın boğazında kesilecek dört (4) mühim damar vardır.Bunlar: Boynun iki yanında bulunan,iki adet kan damarı ve boynun tam ortasından geçen yemek ve nefes borularıdır."KESKİN" bir bıçakla ilk elde bu kan damarları ve borular derhal kesilir.(Ekmek keser gibi değil de;mümkünse tek hareketle,çok çabuk bir şekilde kesilmelidir.)

Bıçak boyun kemiğinin içindeki murdar iliği kesecek kadar aşağı indirilmez.Bir müddet beklenir.(Mutlaka beklenecek)
Kan iyice boşaldıktan ve hayvandan hareket kesildikten sonra,boyun kemiği içindeki murdar ilik kesilir.Kurbanın başını geriye kanırtarak (çekerek) hayvana eziyet vermek yanlıştır.

Kan iyice boşalıp hareket kesilmeden,murdar iliğe bıçak vurmak,hayvana acı vereceğinden son derece mahzurludur.Murdar ilik hemen kesilirse hayvan aniden ve acı çekerek ölür.Ölen hayvan hareketsiz kalacağından vücudundaki kanlar yeteri kadar boşalamaz.Bu da usule uygun bir davranış olmaz.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..