Kabe-i Muazzamanın Örtüsü Nasıl İşleniyor

kabenin örtüsü nasıl ve kim tarafından değiştiriliyor?

Kabe-i Muazzamanın Örtüsü, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)döneminden bu yana, Kabe'nin anahtarını elinde bulunduran Kureyş Kabilesi'nin Şeybi Kolu'nun en yaşlı üyelerinden Abdulaziz Şeybi'de bulunuyor.
Kabe'nin örtü ve anahtarı 14 asırdan bu yana Şeybi ailesinde bulunuyor. Bu konuda peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v.)'in şu hadis-i şerifi bulunuyor:

"Şeybi ailesinden Kabe örtü ve anahtarını ancak zalimler alır."

Kabenin örtüsü tam 3 ayda saf ipek üzerine altın işlemeli örtü, Kabe-i Şerif Örtü Fabrikası'nda 3 aylık bir çalışma sonucu dokunuyor.

Mekke'de bulunan Kabe-i Şerif Örtü Fabrikası, yılın 3 ayında çalışıyor ve yalnızca Kabe'nin örtüsünü dokuyor. Fabrika sadece senede 3 ay Kabe örtüsünü hazırlamak için açılıyor ve hac döneminin hemen ardından bir sonraki sene açılmak üzere kapatılıyor. Her sene hacı adaylarının ziyaretine açılan fabrikada işlenen örtünün toplam alanı 658 metrekare, 14 metre uzunluğunda, 101 santimetre genişliğinde ve toplamda 47 top kumaş kullanılıyor.

Gümüş ve altın ipliklerle işlenen, saf ipek olan ve siyaha boyanan Kabe örtüsü toplam 16 parçadan meydana gelirken yaklaşık 6 milyon dolara mal oluyor.

Kabe örtüsünün üzerine "La ilahe illallah Muhammedün Resulullah", "Allah Celle Celalühü", "Sübhanallahi ve bihamdihi subhanallah El Azim", "Ya Hannan, ya Mennan" ibareleri dokunuyor.

Beş parçadan oluşan örtü için her yıl 450 kilo ipek iplikten 658 metrekare kumaş dokunuyor. Kabe- Muazzama örtüsünün tamamı içinYaklaşık olarak 47 top kumaş kullanılıyor.

Yılın Kabe için en az ziyaretçisinin olduğu gün olarak bilinen Arafat' çıkıldığı gün örtü değiştirme vakti geliyor. Kabe'nin dört duvarından aşağıya doğru sarkıtılan örtü görevliler tarafından titiz şekilde şekilde giydirilmeye çalışılıyor. Yeni örtü Kabe'ye giydirilirken bu kez altta kalan eski örtü yine titiz şekilde çıkartılarak her sene olduğu gibi İslam Eserleri Müzesi'nde sergileniyor

Siyaha boyanmış halis ipek ve 16 parçadan oluşan Kabe örtüsü, 17 milyon riyale mal oluyor.

14 metre yüksekliğinde olan örtüde, jakard usulüyle işlenen "La İlahe İllallah Muhammedün Resulullah - Allah Celle Celalühü - Sübhanallahi Vebihamdihi Sübhanallahi el Azim - Ya Hannan Ya Mennan" ibarelerinin yazıldığı 95 santimetre genişliğinde Kabe kuşağı bulunuyor.

16 parçadan oluşan 47 metre uzunluğundaki Kabe kuşağı, 4 yandan tüm Kabe'yi kuşatacak şekilde sarılıyor. Kuşağın hemen altında İhlas Suresi'nin işlendiği dörtgen şeklinde bölümler bulunuyor.

Ayrıca kuşağın altına Allah'ın 99 ismi (Esma'ül hüsna) işleniyor. Adına "Burku" denilen Kabe kapısı üzerindeki örtü, siyah ipek kumaş üzerine işlenmiş kabartma ayetlerden oluşuyor. 6,5 metre uzunluk ve 3,5 metre genişlikteki Kabe kapısının üzerinde yine ayetler ve kabartma nakışlar yer alıyor. Birisi Kabe kapısının örtüsü olmak üzere 5 parçadan oluşan örtü için 658 metre kare kumaş kullanıldı.

Örtü değişimi sırasında Arafat'a sadece yerli halk girebilir

Kabe örtüsünün değiştirilmesi esnasında hacı adayları Arafat'a çıktığı için Mekke'de sadece 'yerli' halk bulunuyor.

Kabe, bayramın ilk günü şeytan taşlamanın ardından Kabe'ye gelen hacılar için hazırlanıyor.

Örtünün tarihçesi

Tarihte Kabe'yi örtme işi değişik kabileler tarafından yardımlaşarak yapılmış. İlk olarak tek başına Ebu Rabia Abdullah, Kabe'yi örtmüş. Yine Abdulmuttalib'in zevcesi Netile Hubab (Abbas'ın annesi) rivayet edildiğine göre, kaybolan oğlu Abbas bulunursa Kabe'yi kendi başına örteceğini vadedmiş.

Oğlu bulununca bu vaadini yerine getiren Netile Hubab böylelikle tek başına "Kabe'yi örten ilk kadın" olarak tarihteki yerini almış. Hz. Ömer zamanında ilk olarak Kabe "beyt-ül maldan" (devlet hazinesi) örtülmüştür.

Bundan sonra Kabe örtüsü hükümetlerin sorumluluğunda oldu.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..