Güsül abdesti alırken tuvaletini yapmak guslü bozar mı?yoksa sadece küçük abdesti mi bozar?

Gusül abdesti alırken yellenmek yada tuvaletini yapmak gusül abdestini bozmaz sadece küçük abdestini bozar diye duydum. ancak anlamadıgım şu ki ; guslü sünnetleriyle birlikte yerine getirirken de yellensek yine de bozulmaz mı? yoksa onları tamamladıktan sonra tüm vucüdu ıslatmak faslında yellenmek mi bozmaz ? umarım anlarsınız soruyu. kolay gelsin Allah Razı Olsun

Gusül abdesti alırken,önden ve arkadan çıkan necaset gibi,küçük abdesti bozacak bir durum meydana gelse bu gusül abdestine zarar vermez.Zira guül abdestini ancak vücuttan meni çıkarak cünüp olmak bozar. Bu durum gusül abdestini tamamlamadan önce olmuş olsada farketmez.

Gusül abdestini alırken sünnetleriyle beraber yerine getirdiğmiz zaman o gusül ile tekrar abdest almadan namaz kılınabilir.ancak gusül abdesti alma esnasında eğer küçük abdesti bozacak herhangi bir durum meydana gelirse o zaman bu gusül abdestiyle namaz kılınamaz.Namaz kılmak için tekrar namaz abdesti alınması gerekir.ancak gusül abdestini iade etmeye gerek yoktur.Zira gusülde şart olan ağız ve burna su vermekle birlikte hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkanmasıdır ki,bu husus ta zaten yerine gelmiş olur.

Not:bu yellenmenin hangi fasılda olduğunun önemi yok .yellenmek gusül abdestinin sıhhatine zarar vermez,ama bu gusülle namaz kılınmasına mani olur.Namaz kılınacağı vakitte namaz abdesti almak yeterli olur.

Gusül, necaset,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..