Oruçluyken şehvetle açık saçık kadınlara bakmak günah mı dır?

Oruçluyken açık kadınlara bakmak günah mı?yabancı kadı ve kızların mahrem yerlerine bakmak oruca zarar verir mi?Harama bakmak orucu bozar mı?

Bir Müslümanın ister oruçlu olsun ister oruçlu olmasın Yabancı bir kıza veya kadına şehvetle bakması haramdır.Harama bakmak ise kalpte şehevi duyguları çoğaltır.Göz zinanın öncüsüdür.Rasülüllah Efendimiz (s.a.v.) Hz.Ali (r.a.)'a

"Bir defa (tesadüfen)haramı gördüğün zaman bir daha bakma!Zira birincisi af edilir.Ancak ikincisi aleyhinedir.(yazılır)Buyurmuştur.Zra birinci bakışta kişi elinde olmadan görür,ancak ikinci bakışı irade ve istekle olur ki, bu kişinin zararına

Başka bir hadisi şerif'de:"Kadınların mahrem yerlerine bakmak,İblis'in oklarından bir oktur.Kim gözlerini haramla doldurursa,Hazreti Allah kıyamet günü onun gözlerini ateşle doldurur." buyrulmuştur.

Bir hadisi şerifte de:"Şehvetle bakış İblisin zehirli oklarından bir oktur.Kim Allah korkusuyla onu terk ederse;Hazreti Allah ona, tadını kalbinde bulacağı bir iman ihsan eder.

Oruçlu iken harama bakmak ise orucun sevabını yok ettiği gibi kişiyi günahkar kılar.Zira oruç bütün azalar ile tutulur ki,gözün orucu :harama bakmaktan sakınmaktır.

Kalbin boş olması ve harama karşı şehvet ve istek duymaması ise,ancak evlenmek ile mümkün olur.Kalp evlilik ile harama karşı şehvetten uzaklaşınca da ibadet ile iman tam olur.

Mahreme bakmak, oruçluyken kadına kıza bakmak orucu bozar mı, oruçluyken yabancı kadınlara bakmak günah mı,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..