Kız Çocuklarının (Tesettür) Örtünme Yaşı

Kız çocuklarının hangi yaşta örtünmeleri gerekir?Kız çocukları ne zaman örtünmeli ve yabancı erkeklerden sakınmalı?Kız çocuklarının örtünme vakti geldiğinde hangi yaştaki erkeklerden sakınmalı ve olara karşı örtünmeli

Bir kız adet görmeye başladıysa, artık yetişkin demektir. Ona bütün ibadetler farz olduğu gibi, bütün dini yasaklardan kaçınması da farzdır. Bu yaşa gelen kızlar örtünmeli ve açık olarak erkeklere görünmemelidir.
Ama hangi yaştaki erkeklere?
Tabii ki buluğ çağına gelmiş olan yetişkin erkeklere. Erkekler, rüya sonucu kendilerinden meni gelmekle (ihtilam olmaya başlamakla) yetişkin sayılırlar. 15 yaşına geldiği halde ihtilam olmayan erkek çocukları da yetişmiş sayılır.
Bu durumda olan erkekler, yabancı kadınların bulundukları yere teklifsiz girmemeli. Kadınlar da bu yaşta olan erkek çocuklardan kaçınmalıdırlar.
Peygamberimizin (s.a.v.) yanında büyüyen Enes İbni Malik: (r.a.) hazretleri diyor ki:
"Ben ihtilam olduğum sabah Resülüllah'a (s.a.v.) gittim anlattım. Resülüllah (s.a.v.) bana:
- "Bundan sonra kadınların yanına girme" buyurdu.
Bu hüküm yabancı kadınlar ve kendi akrabasından olup da evlenmesi caiz olan hanımlar içindir.
Anne, kız kardeş, hala, teyze, nine gibi hanımların yanına. girmesinde ve onlarla beraber oturmasında bir mahzur ol­madığı açıktır.
İslam dinini kabül etmiş olan müslüman kadınların, ya­bancı (yani birbirleriyle evlenmeleri caiz ve helal olan) erkek­lerle herhangi bir şekilde beraber bulunmaları haramdır. Han, otel, apartman, okul, ders yeri, hükümet daireleri, bağ-bahçe, ziyafet toplantısı, çarşı ve pazar gibi yerlerde zarüretsiz karışlıklı görüşmeleri şer'an haramdır.
Kocasının mali durumu iyi değilse, evin içinde hizmet er­mek kadının vazifeleri arasındadır. Evin dışındaki işler ve hizmet esasen kadının görevi değildir. Bununla beraber ihtiyaçtan dolayı, kadınların kocaları ve mahremleri ile ev dışı işlere ve hizmetlere katılmalarına usülüne göre olmak şartıyla dinen izin verilmiştir. Bilhassa tarım işlerinde kadınların kocalarına ve mahremlerine yardım etmekten çekinmelerine hiçbir sebep yoktur.(İzdivaç ve mahremiyetler)

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..