2014 ŞABAN AYI BAŞLANGICI

2014 Şabanı şerif ayı başlangıcı ne zaman?Şaban ayı hangi gün başlıyor?Şabanın başlangıcı

2014 Şaban ayı başlangıcı 30 MAYIS CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR.Şaban ayın başlangıcı olması hasebiyle bu günü oruçlu geçirmek çok faziletlidir.

Bu Ay oruç ve salevat ayıdır.Peygamber Efendimizin en fazla oruç tuttuğu aylardan biridir.Bu ayda bol bol oruç tutmak ve Peygamberimize salat-ı selam getirmek çok faziletlidir.

Şa'ban ayı,şerefli,ulvi,beraat ettirici,ilahi ihsana kavuşturucu,miminlere rahmet,kafirlre gazap olan ve ilahi nura nail eden bir aydır.

Rasülüllah Efendimiz(s.a.v.)buyurdular:" Receb'i şerif Allahü Tealanın ayı,Şaban'ı şerif benim ayım,Ramazan Ümmetimin ayıdır.Şa'ban günahlara keffaret(mağfiretine sebeb) olan aydır.,Ramazan ise günahları temizleyen aydır.

Bu ay hayır kapılarının açıllacağı,bereketin indirilaceği,hataların terk edileceği,günahların bağışlanacağı ve yaratılmışların en hayırlısı olan Rasülüllaha çokça salevatın getirileceği bir aydır.Böyle olunca müminlerin bu ayda gafletten uyanmaları geçmişte işledikleri günahlardan dolayı tevbe edip temizlenerek,Ramazan ayına hazırlanmaları gerekir.

Bu ayda Allaha yalvarıp yakarmalı
ayın sahibi olan Peygamber efendimizi(s.a.v.)vesile kılarak Allaha yakınlaşmaya çalışmalıdır.

Bunları sonra yaparım diyerek tehir etmemeli,geciktirilmemelidir.Zira dünya üç günden ibarettir.Biri dündür,geçmiştir.İbret alınacak gündür.Diğeri bugündür ,amal etme günüdür.Ganimettir.Diğeri de yarındır ki,emel'dir.Tehlikelidir,ona çıkıp çıkamayacağını bilemezsin.
Aylar da böyledir.Recep geçmiştir.Tekrar dönmez.Ramazan gelecektir fakat ona kavuşup kavuşamayacağını bilemezsin.Şaban ise iki ay arasında bir vasıtadır.O ayda ibadetle meşgul olmayı ganimet bilmek icap eder.

Şaban ayında yapılacak ibadet, şaban ayında okunacak dua, şaban ayında hangi duayı okumak lazım, şaban ayının fazileti, şaban ayının önemi, şaban ayında ibadetin sevabı,

Bu gün oruç tutmak için perşembe gecesi sahura kalmak gerekir.Ayrıca Perşembe gecesi Şaban ayının ilk gecesi olması hasebiyle bu gecede Bir tesbih namazı kılınarak iltica edilir.

Bu tesbih Namazında;
Her rekatte Fatiha'dan sonra zammı sure olarak 3 Ayetül-kürsi (Allahü La) okunur.Namazdan sonra Şabanı şerif ayının fazilet ve şefaatından istifade edebilmek için dua edilir.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..