Kur'anı kerim üzerine yemin edilir mi?

Merhaba..benim sorum şu bazıları yemin ederken Kur'anı kerim üzerine yemin ediyorlar aceba böyle yemin etmek doğrumudur.bu şekilde yapılan yemin bozulduğu zaman ne yapmak lazım gelir?

Şer'i yemin,ya Allah adına,ya Allah'ın Rahman ve Rahım gibi bir başka adına,ya da kibriya ve azamet gibi yemin edlmesi adet olan Allah'ın bir sıfatına edilen yemin dir.

Zira bunlarla yemin etmek adet olduğu gibi,yeminin sözlük anlamı güç demektir.Allah'a ve onun isim ve sıfatlarına saygı gösterildiği için,ancak bunlarla yemin edildiği zaman söz güç kazanmış olur.
Allah'ın sıfatları arasında yanlız bilgisine edilen yemin yemin değildir.Zira allahın bilgisine yemin etmek adet olmadığı gibi,Allah'ın bilgisi Allah'ın bildikleri demektir.

Eğer kişi:'' Allah'ın gazabına''yahut''öfkesine yemin''ederse,yemin etmiş sayılmaz.''Allah'ın rahmetine yemin ederim''demek te öyledir.Zira allahın rahmetine yemin etmekte adet değildir hemde bazen ''Allahın rahmeti'' denir de ondan yağmur,cennet veyahut''gazap''denirde ondan bela ve felaket kasd edilir.

Peygamber,Ka'be gibi Allah'ın isim ve sıfat'larından başka şeylere yemin eden kimse de yemin etmiş olamaz.Zira Peygamber(s.a.v.)efendimiz:''Kimki yemin etmek isterse,ya Allah'a yemin etsin,yahut hiç yemin etmesin.''buyurmuştur.

Kur'anı kerim'e yemin etmek te böyledir.Zira Kur'anı Kerim'e yemin etmek adet olmamıştır.Eğer kişi ;Peygambere, Kur'ana yemin ederim dese yemin etmiş olmaz.Eğer''Peygamber'den,Kur'andan uzak olayım ''derse yemin etmiş olur.Çünkü Peygamber'den ve Kur'andan uzak kalmak küfür'dür.Yeminin deyimleri ''vallahi Billahi,Tallahi''deyimleridir.

yemin etmek, Kura'ana yemin, peygambere yemin etmek, Ka'beye yemin etmek, nasıl yemin edilir,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..