Bisiklet ve hurdacılardan malzeme satın almak.

Selamün aleyküm hocam hurdacı ve bisikletçilerde 2. El bisiklet ve bazı parçalar satın almak caizmidir. Bu tür bisiklet ve bazı parçalar ufak olduğu için her hangi bir belgeleri olmuyor ve olsada çoğu zaman atılıyor. Tabiki bütün bisikletçi ve hurdacıları kastedmiyorum ama çogunlukla çalıntı mal alabiliyorlar günümüzde bisiklet hırsızlığındaki fazlalıkta göz önünde bulundurulduğunda hurdacı ve bisikletçilerden ikinci el malzeme almak bilmeden yanlış bişey almış olmak gibi hissettiriyor sormak istediğim bu tür yerlerden malzeme almak caizmidir.

Dinimizde kazancını helalden talep etmek farzdır.Çünkü Rasülüllah (s.a.v.)efendimiz:

"Helal kazanç talep etmek farzlardan sonra farzdır."buyurmuştur.Çünkü farz ancak helal ile yerine getirilir.İhya C.2 S.237)

En hayırlı ticaret, malını helalden kazanmak olduğu gibi dinimiz şüpheli şeylerden de sakınmamızı emreder.Dediğiniz gibi ticaretinize haram karıştırmak istemiyorsanız iş yapacağınız şahısları ve Dükkanları iyi analiz etmek gerekir.Sırf diğerlerinden daha uygun ve ucuz diye şaibeli mal almamak lazımdır.zira kişinin kursağından geçen bir lokma haram,40 günlük ibadetini boşa çıkarır.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Şüpheli şeylerden sakınmak hakkındaki hadisi şeriflerinden bazılarını nakledelim:


Helâl da haram da bellidir. Aralarında şüpheliler var ki, insanların çoğu bunları bilmez. Şüphelerden sakınan dînini ve ırzını korumuş olur Koru etrafında yayılan koyun koruya düşme tehlikesi olduğu gibi şüpheliye sarı-lan da harama düşmesinden korkulur.

Hadisi Şerif: Şüphelilerden sakınarak Allah’a kavuşana, Allahü Teâlâ bütün Müslümanların sevâbı kadar mükâfât verir.

Hadisi Şerif: Kul tehlikeli olana düşerim endişesiyle, tehlikesizi terk etmedikçe, mütteki olamaz.

Hadisi şerif: Sana kuşku vereni bırak, kuşku vermeyene bak. (İhya C.2 S.247)Hadisi şerif: Benden sonra şirke döneceğinizden korkmam, mala meyil ve rağbet etmenizden korkarım. (İhya C.2 S.342)

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..