Kızgınlıkla boşol demekle nikah düşer mi?

Selm alkm .benim sorum şu biz eşimle tartıştık ve tartışma esnasında öfke ve sinirle boşol dedim ama onra pişman oldum aramızdaki nikah düşmüşmüdür?Bu konuda ne yapmam gerekir?

Nikahın şakası, ciddisi, öfkesi-kızması olmaz. “Boş ol” dediyseniz, boşama gerçekleşmiştir. Bu durumda niyetinizin önemi yoktur. Niyet sadece kinyevî sözlerde (kapalı kelimelerde) önem taşır.

Ama bir kez boş ol, demekle nikâh ebedi olarak bitmez. İddet süresi yani bekleme müddeti olan üç (3) hayız ve temizlik zamanı içinde hanıma;

- "Sana dönüyorum",

- "Evliliğimizi devam ettirmek istiyorum" gibi sözlerle…

Ya da söze gerek kalmadan eşinizi öpmek, şehvetle yaklaşmak ya da cinsî temasta bulunmak gibi davranışlarla evlilik hayatına fiilen geri dönebilirsiniz, yeni bir nikâha da gerek kalmaz. Yani kavlî veya fiilî olarak dönüş yapmak/yapabilmek mümkündür. Çünkü tek bir boşayış, boşama usûllerinden “ric’î talâk” kısmına girer.

Bir kez boş ol deyince durum budur.

Şayet iddet süresi bitmeden geri dönmezseniz, talâk ric’î (geriye dönülebilir) olmaktan çıkar, bâin (kesin boşama) halini alır. Hanım artık serbesttir, dilediği kimseyle evlenebilir. Fakat siz devreye girer tekrar talip olursanız, gene onunla evlenmeye en layık en hak sahibi siz olursunuz. Yeniden bir nikâh akdi yaparak evlenebilirsiniz.

Eğer 3 kez boş ol demiş olsaydınız, malumunuz, nikâh ebedi olarak biter, “hulle” durumu dışında geriye dönüşü olmazdı. Tabii ona da “dönüş” denilirse…

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..