Helal olduğundan şüphe edilen gıdaları(et döner,tavuk döner,çiğ köfte gibi) tüketmek günah mı dır?

Merhaba! Sorum şu şekilde.

Dişarida tavuk doner,et döner,çiğ köfte vs.tarzi et içeren ürünleri yememiz ne derece doğrudur.Biz bunun nasil kesildigini,nerelerden geçtigini bilmiyoruz.Yediğimiz zaman günahinin boyutu nedir?
Cevaplarsaniz sevinirim.Teşekkürler...

Dışarıda satılan et ve et ürünlerini,hem sağlık açısından hem de dini açıdan tüketmek sakıncalıdır.Zira bir hayvanın etinin helal olması için,islami şartlara uygun olarak kesilmeli ve temizlenmelidir.ör;kesilen hayvanın besmele ile kesilmesi,tavuk ve hindi nin kuru yolma olması gibi.
Zira çiftliklerde tavuk ve benzeri hayvanlar,yolması daha kolay olsun diye içi temizlenmeden kaynar suya atıldığı için içindeki necaset ete geçerek eti murdar ediyor.Murdar eti yemek ise haram dır.Çiğ köfteye gelince,eğer çiğ köftenin içerisinde tavuk veya et bulyon gibi şüpheli hayvansal gıdalar var ise ondada temkinli olmak lazımdır.
Eğer alınan ve yenilen yerlerin güvenilir olduğundan emin olunursa! bir mahzur yoktur.
Kırmızı ete gelince,kesilirken besmele ile kesilse bile,tüketicinin önüne gelene kadar hangi işlemlerden geçtiği,içine neler karıştırıldığını sosyal medya da zaman zaman duyuyoruz.Bu da bizleri yediklerimiz konusunda dehşete! düşürmeye yetiyor.

tavuk, haram, necaset, sağlık, Dışarıda satılan et, dini açıdan, hayvanın eti, besmele, güvenilir, çiftlik, hindi, murdar et, kırmızı et, islami şartlara uygun,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..