Nazar gerçek mi?Nazardan nasıl korunulur?

Merhaba.Nazar hakkinda bir kaç bilgi verirmisiniz?Nazardan korunmak için ayet ve hadisler nelerdir?Tesekkurler.

Peygamber(s.a.v.)efendimiz''Göz çarpmasından sakının Allah'a sığının.Zira gözün dokunması haktır.''buyurmuştur.(feyzül kadir c.1.s.492)
Allah rasülü(s.a.v.)buyurduki;sizden herhangi bir kimse nefsinden,malından veya kardeşinden bir şeyin hoşuna gittiğini gördüğü zaman bereketle dua etsin.muhakkak göz haktır''.Gözü dokunan kimseye,yıkanması söylenir.Eğer yıkanmaktan kaçınırsa o kimse yıkanması için zorlanır.

Buhari şarihı ise nazarın hak olduğu hususunda şunları yazar.''Ebu Davut hz.Aişeden rivayet ediyor;Gözü dokunan kişiye abdest alması emredilir,sonra bu su ile kendisine nazar dokunan kimse yıkanır''.
Kadı ıyad dedi ki''Bazı alimlerin dediğine göre bir kişi kötü nazar ile bilinmişse,ondan sakınmalıdır.Hükümdarın o kimseyi evinde oturmaya icbar etmesi uygun olur.Eğer fakirse maaş verilir.Çünkü bunun zararı soğan ve sarımsak yiyenin zararından daha büyüktür''.

Haniye'de şöyle denildi''Ekili tarlalara,karpuz tarlalarına ve bahçelere göz dokunmasını defi için kuru kafa(yani hayvan kafası kemiği)asmakta beis yoktur.Çünkü kötü nazar haktır ve mala, insanlara,hayvanlara isabet eder ve eseri zahir olur.

Binaenaleyh kötü bakışlı kişi tarlaya baktığında bakışı evvela o dikilen kafaların üzerine düşer.Çünkü onlar yüksektir.Ondan sonra tarlaya düşer ki tarlaya zarar vermez.
Rivayet edildi ki:Bir kadın Rasülüllah(s.a.v.)efendimize gelerek dedi ki;Ey Allah'ın Rasülü biz çiftçiyiz ziraatımıza zarar gelmesinden korkuyoruz,ne yapmalıyız?.Rasülüllah (s.a.v.)ona ekili yerlere kuru kafalar dikmesini emr etti.

Yaz günleri eve haşerat girmesin diye bez veya kağıt üzerine yazıp ta kapıların üzerine asmak mekruhtur.Göz değmesine karşı kurşun dökmek dini ve ilmi esasa dayanmamaktadır.Ancak kötü niyet ve bakışlardan muhafaza olmak için Ayetül-kürsi, felak,nas, ve Nun süresi nin son ayetleri gibi sure ve ayetleri okumayı ihmal etmemelidir.
,

Nazar değermi, nazar gerçekmi, nazar için okunacak dua, nazar öldürür mü, nazar için kurşun dökülürmü,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..