Kadın eşinden izinsiz dışarı çıkabilir mi?

Kadının dışarı çıkarken her çıkışında kocasından izin alması gerekir mi?kocasının izin vermediği yerlere gidebilir mi?

Eğer erkek hanımının mehri muaccelini(Nikah esnasında istenen mehri)vermiş ise kadın kocasının izni olmadan dışarı çıkamaz.Eğer kadın ebe veya hemşire ise veya cenaze yıkayıcısı ise bu işler için dışarı çıkabilir.
Ama kocası isterse,ebe veya cenaze yıkayıcısı olan hanımını bu işlerden men edebilir.Çünkü kocanın hakkı farz'ı kifayeden (bazılarının yapması ile diğerlerinden sorumluluk kalkan farz'lar)öncedir.Farzı ayın ise kocanın hakkından öncedir.

Kadın Anne baba'sını ziyaret için her cum'a gider,yakın akrabalarını ziyaret için senede bir defa gider.Bunun dışında yababcıları ziyaret için, yabancı hastaları ziyaret için ve düğünler için dışarı çıkamaz.
Erkek hanımının Anne ve Babasını ziyarete gitmesine mani olamaz,kocası izin vermese de haftada bir gidebilir.Aynı şekilde Anne ve baba'sının kızlarını görmeye gelmelerine mani olamaz.Kadının yakın olan mahrem akrabalarının senede bir def'a ziyaret etmesine de mani olamaz.

Kadının babası veya Annesi felçli olup kızının hizmetine muhtaç olsa(bakacak başka kimsesi yoksa)kocası hanımının gidip hizmet etmesine mani olsa,kadın kocasına asi olup(onu dinlemeyip)babasına hizmet etmesi lazım olur.Babası ister müslüman olsun ister kafir olsun.

Kadın dini bilgisini artırmak için ilim meclisine gitmek istediğinde kocası izin vermezse kadın gidemez.Ancak kadının öğrenmesi lazım olan bir mesele olur,kocası bilmez başkasınada sorup öğrenmezse, o zaman izinsiz çıkıp o meseleyi öğrenip gelir.Kadın öğrenmesi lazım gelen bir mesele olmadıkça kocasından izinsiz ilim meclisine gidemez.

Kadın eşinden izinsiz dışarı çıkabilirmi, kadın izinsiz Anne babasını ziyaret edebilir mi, kadın eşinden habersiz ilim meclisine gidebilirmi, Kadın felçli ana babasına hizmet edebilirmi,

Yorumlar (2)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

  • Mehmet  - Cvp: Kadın eşinden izinsiz dışarı çıkabilir mi?
    Burda yazanlar evli ve mehiri ödenmiş kadınlarl için geçerli olan şeyler. Her yazılanı çarpıtma konusunda neden bu kadar heveslisiniz acaba
  •  - Cvp: Kadın eşinden izinsiz dışarı çıkabilir mi?
    ozaman kizlarimi okutmayalim bosuna kafa catlatmasinlar okullarta toblumun yarisi cahil kalsin bun ta mandik göremedim


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..