Şöförlük yapan kimse oruç fidyesi verebilir mi?

Şoförlük yapan kimse ramazanda tutamadığı oruçları için fakirlere fidye verse caiz olurmu?şöförlük yapan kimsenin fidye vermesi caizmi dir?şöför oruç fidyesi verse,tutmadığı oruçları kaza etmesi gerekir mi?

Ramazan ayında özürsüz olarak orucu terk etmek günahtır.Ancak seferi olmak,özür olarak kabul edilmiştir.Bu demek değildir ki oruç farz değildir.Seferi olana da oruç farz dır ancak daha sonra tutmasına cevaz verilmiştir.

Şoförlük yapan kimseden kasıt,90 km.lik yola giden ise,oruç tutması meşakkatli olacağı için orucunu ramazandan sonra tutmak koşuluyla,ramazan içinde oruç tutmamasına cevaz verilmiştir.

Asıl mevzuya gelirsek:oruç fidyesi vermek,ancak ağır hastalık ve yaşlılıktan dolayı zayıf düşen kimseler içindir.Şöförlük yapan kimsenin sırf seferi olduğu için fidye vermesi caiz olmaz.O kimsenin oruçlarını kaza etmesi gerekir.

Ancak şoförlük yapan kimse,aşırı yaşlılık ve hastalık gibi kuvvetten düşürecek bir özre sahip ise o taktirde fidye vermesi caiz olur.Aksi taktirde caiz değildir

Şöför fidye verebilir mi, şöförün oruç fidyesi vermesi caiz mi, şöförlük yapan oruç fidyesi verebilir mi, şöför oruç fidyesi verirmi,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..