Erkeğin karısı için Süslenmesinin Önemi

Erkeğin karısı için süslenmesi caiz midir?Evliliğin selameti için erkeğin giyim kuşamına özen göstermesinin önemi

Evlilik ilişkisinin selameti için erkeğin de Hanımı için süslenmesi giyim kuşamına özen göstermesi gerekir.
Kadının nasıl kocası ile süslenmesi icap ediyorsa kocası da karısı için süslenmelidir.
Hadiste buyurulmuştur ki:
"Elbisenizi yıkayın, saçınızı kısaltın ve dişlerinizi misvaklayın. Temizlenin ve süslenin. Çünkü İsrailoğullarının erkekleri böyle yapmadıkları için karıları da zina ettiler."
Ey Müslüman! Sen de karının karşısında dağınık kıyafetlerle, tıraşsız, saç-baş dağınık olarak durma.
Vücut temizliğine dikkat et. Hanımına rahatsızlık verecek durumlardan kaçın. Sigara içme. Ağız ve sigara kokusu, içme­yenlere çok kötü gelir. Ağzını ve dişlerini her yemekten sonra güzelce yıka. İnsanlar birbirlerinin en çok ağızlarına bakarlar. Eşine nefret verecek ağız kokularını yok et. Hanımından izinsiz soğan sarımsak yeme. Yiyecekseniz beraber yiyin. O zaman bir­birinizi rahatsız etmezsiniz. İçki kokusundan bahsetmeye, lü­zum bile yok. Bir müslümanın içki içebileceği nasıl düşünülür. Kocası içki içen bir kadın ne büyük ızdıraplar çeker. Evin erkeğinin sigara içmesi, içki kullanması başlı başına bir fela­kettir. Böyle bir baba, bu kötülüklerden ailesini nasıl uzak tuta­cak! Onlara sigara içmeyin, içki içmeyin diye ne yüzle söyleye­cek.
Hanımının, senden hiçbir ücret istemeden senin her türlü hizmetinde koşan bir hayat arkadaşı olduğunu unutma. Ona pis kokularla ve pis kokulu şeylerle yaklaşarak kendinden nef­ret ettirme. Daima temiz ol ve güzel kokular sürün. Sık sık yıkan. Onun yanına ter kokusu ile bile yaklaşmamaya gayret göster. Mutluluğun yolu karşılıklı haklara riayet etmekten ge­çer.

Bir gün Hz. Ömer'in huzuruna bir karı-koca geldi. Adamın üstü başı toz toprak içersinde, saçı başı dağınıktı. Yanında bu­lunan karısı:
- Ey mü'minlerin emiri, beni bu adamdan kurtar, dedi.
Kadın kocasından boşanmak istiyordu.
Hz. Ömer kadının kocasına dönerek, hamama gidip temiz­lenmesini, tıraş~olup tırnaklarını kesmesini istedi. Adam bir müddet sonra denilenleri yapmış olarak geldi. Ona Hz. Ömer karısının yanına gelmesini söyledi. O da karısına yaklaştı. Kadın bir baktı ki kocası değişmiş ve adeta tanınmayacak hale gelmişti. Boşanmaktan vazgeçti.

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son eklenen ruyalar

Sitemizde yer alan soruların cevapları özenle islami eserlerden seçilerek yazılmaktadır.
..